Czym są parki kieszonkowe?
To nie jest nasz pomysł. Już kilkadziesiąt lat temu w Ameryce powstawały pierwsze tak zwane Pocket Parks, czyli nieduże zieleńce, skwery o wielkości kilkuset, maksymalnie 4000 m² które służą temu, żeby w mieście zwiększyć bioróżnorodność, żeby troszkę poprawić gospodarkę wodną, troszkę bardziej obniżyć też temperaturę w mieście [...] To są niskobudżetowe rozwiązania, które można zmieścić między blokami, gdzieś w jakichś takich niedużych przestrzeniach, które mieszkańcy uznają za zaniedbane. Po prostu robimy tam dodatkowe nasadzenia drzew, krzewów, bylin, jakieś rabaty, klomby.
- Joanna Sadowska z tczewskiego zespołu ds. zieleni
Spotkanie otwarte
O miejscach nasadzeń mają decydować mieszkańcy.
Mamy taką prośbę do mieszkańców, żeby rozejrzeli się po swojej okolicy i pokazali nam takie miejsca w swoim sąsiedztwie, które mają potencjał na to, żeby tam zasadzić jakiś może żywopłot, może rabatę czy posadzić jakieś byliny. Jako pierwszy krok będziemy musieli sprawdzić, czy faktycznie na tym terenie urząd jest w stanie coś zdziałać. Wtedy będziemy uzgadniać dokładnie, jakie to by miały być rośliny [...]
- Joanna Sadowska z zespoły ds. zieleni
Mieszkańcy swoje pomysły mogą zgłaszać na adres [email protected]. Natomiast 17 stycznia w klubokawiarni Jasna odbędzie się spotkanie otwarte dla mieszkańców.
Zespół do spraw zieleni działa na zasadzie wolontariatu, składa się z sześciu osób, w tym urzędników, przedstawicieli organizacji pozarządowych i architektów. Przypomnijmy, że prezydent zapowiedział również plany wprowadzenia zielonego budżetu obywatelskiego, który będzie przeznaczony wyłącznie na projekty związane z terenami zielonymi. To inicjatywa mająca na celu wspieranie ekologicznych inwestycji i zaangażowanie mieszkańców w tworzenie bardziej przyjaznego środowiska w mieście.
Napisz komentarz
Komentarze