Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 10:50
Reklama

Od 2025 roku tekstylia jako osobna frakcja odpadów. Tczew przygotowuje się do zmiany

Od początku 2025 roku mieszkańcy będą zobowiązani do oddzielnej zbiórki tekstyliów jako kolejnej frakcji odpadów. Zmiana wynika z przepisów Unii Europejskiej oraz polskiego prawa, które mają na celu ograniczenie ilości tekstyliów trafiających na wysypiska.

Autor: Telewizja Tetka

 

Zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony czy dywany nie będą mogły już trafiać do pojemników na odpady zmieszane.

 

Tekstylia poza odpadami zmieszanymi

 

Obowiązek odrębnej zbiórki tekstyliów wprowadza ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jak zaznacza prawnik Mateusz Karciarz, gminy mogą rozszerzyć zakres odbieranych u źródła frakcji odpadów, jednak w Polsce trudno znaleźć samorządy, które już teraz realizują takie rozwiązania.

 

Dotychczas można było wyrzucać tekstylia do pojemników na odpady resztkowe bez żadnych konsekwencji. Od 2025 roku będzie to zabronione.

– Andrzej Gockowski, zastępca prezydenta Tczewa do spraw gospodarczych

 

 

Jak dodaje, nowe przepisy obejmują ubrania, kołdry, buty i inne rzeczy tekstylne, które będą musiały być dostarczane samodzielnie przez mieszkańców do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) lub pojemników należących do organizacji charytatywnych, takich jak Caritas czy PCK.

 

Co zrobić z odpadami tekstylnymi?


Większość tekstyliów, które obecnie lądują w odpadach zmieszanych, mogłaby być ponownie wykorzystana. Część z nich organizacje charytatywne przeznaczają na czyściwo przemysłowe, a wartościową odzież sprzedają lub przekazują osobom potrzebującym. Już teraz mieszkańcy mogą korzystać z pojemników na tekstylia, które wystawiają firmy komercyjne lub organizacje pozarządowe.

Te odpady wcale nie muszą być odbierane z domów mieszkańców. Gminy mogą, ale nie muszą rozszerzyć zakresu odbieranych frakcji u źródła  W praktyce oznacza to, że odpowiedzialność za dostarczenie tekstyliów do PSZOK lub pojemników spoczywa na mieszkańcach.

 

Sankcje za brak segregacji


Brak segregacji tekstyliów będzie wiązał się z konsekwencjami.

 

W przypadku nieprzestrzegania przepisów grozi podwyższona opłata za gospodarowanie odpadami, taka sama jak za brak selektywnego zbierania innych frakcji odpadów.

– Andrzej Gockowski, zastępca prezydenta Tczewa do spraw gospodarczych

 

 

Zgodnie z dyrektywą unijną z 2018 roku, która zmienia ramowe przepisy odpadowe, każde państwo członkowskie jest zobowiązane do wprowadzenia systemu selektywnej zbiórki tekstyliów do 2025 roku. Nowe regulacje mają ograniczyć marnotrawstwo surowców oraz promować recykling i ponowne wykorzystanie tekstyliów.

Warto pamiętać, że już teraz wiele gmin oraz organizacji charytatywnych prowadzi zbiórkę tekstyliów, a wartościowa odzież trafia m.in. do  punktów pomocowych. Jednak w przypadku mniej wartościowych tekstyliów mieszkańcy powinni liczyć się z koniecznością dostarczania ich do wyznaczonych punktów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama