Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 stycznia 2025 11:51
Reklama

Będziesz leczony sprzętem WOŚP. Nawet jeśli tego nie chcesz

W sieci krąży oświadczenie o rezygnacji z leczenia sprzętem WOŚP-u. W zasadzie jednak jest ono bezwartościowe.

Autor: Marcin Zieliński / CelinaWOŚP - praca własna / Wikipedia

 

Podpisanie oświadczenia, w którym osoby deklarują, że nie chcą być leczone sprzętem zakupionym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, zyskał zwolenników wśród bojkotujących działalność WOŚP. Mimo że takie dokumenty nie mają żadnej wartości prawnej.

 

Podczas leczenia sponsor sprzętu nie ma znaczenia 

 

Współczesna medycyna opiera się na wiedzy i procedurach, a nie na światopoglądzie czy uprzedzeniach wobec organizacji charytatywnych. Poza tym WOŚP to tylko jedna z wielu organizacji wspierających polską służbę zdrowia, obok Caritasu, Polskiego Czerwonego Krzyża czy prywatnych firm.

W związku z tym deklaracje dotyczące niekorzystania ze sprzętu WOŚP są bezzasadne z prawnego i medycznego punktu widzenia, bo podczas leczenia lekarze kierują się przede wszystkim aktualną wiedzą medyczną, a nie pochodzeniem sprzętu.

Pacjent może odmówić leczenia, ale nie ma prawa wymagać informacji o źródłach finansowania sprzętu używanego w terapii.

 

Dobro dziecka ponad przekonaniami rodziców

 

Znacznie bardziej kontrowersyjne są przypadki, gdy rodzice próbują narzucić podobne oświadczenia w imieniu dzieci.

Co prawda rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, ale nie mogą decydować wbrew ich dobru. Odmowa leczenia dziecka sprzętem WOŚP lub jakimkolwiek innym, gdy jest to konieczne dla ratowania życia, może być uznana za nadużycie władzy rodzicielskiej.

W takich sytuacjach lekarze mogą interweniować za zgodą sądu opiekuńczego, zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama