– Spotkałem się z odwrotną sytuacją. Kiedy kilka miesięcy temu odpowiadałem na ogłoszenia, musiałem podać swoje oczekiwania płacowe. To było trudne. Potrafiłem wycenić swoje umiejętności, ale nie miałem pojęcia, jak wygląda siatka płacowa w firmie. Mogłem albo przestrzelić, albo chcieć dużo za mało – narzeka pan Piotr.
Żeby pracownik wiedział, ile zarabiają inni na tym samym stanowisku
Tymczasem nadchodzą zmiany w prawie dotyczące pensji. Posłowie pracują nad ustawą, zgodnie z którą każdy pracownik będzie mógł się dowiedzieć, ile zarabia jego kolega na takim samym stanowisku. Trzeba będzie złożyć stosowny wniosek, a szef będzie musiał odpowiedzieć. Jeżeli tego nie zrobi, musi liczyć się z karami finansowymi.
To nie jedyna planowana zmiana. Kolejna dotyczy ofert pracy.
Chodzi o to, żeby firmy, urzędy, instytucje, szukając pracowników, od razu informowały o finansowych widełkach przewidzianych na danym stanowisku.
– To byłby duży plus. Po pierwsze, chętny do pracy od razu może ocenić, czy płaca jest odpowiednia do jego wymagań. Po drugie, jeżeli kwota nie jest właściwa, to będzie to oszczędność czasu i dla rekrutowanego i dla rekrutera. Po co w ogóle zawracać sobie głowę wysyłaniem CV, rozmowami, negocjacjami, kiedy na koniec strony rozminą się na etapie ustalania pensji – ocenia pan Piotr.
Polacy mówią „tak” i chcą jeszcze więcej
Okazuje się, że takiego rozwiązania oczekuje wielu Polaków. „Rzeczpospolita” donosi, że aż 77 proc. osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych nowej ustawy, jest za podawaniem widełek.
„Jeden z ankietowanych uważa, że projekt ustawy jest ciekawy, wart uwagi i dostosowany do wymogów aktualnych czasów. Jednak powinien zostać zostać odrobię poszerzony” – czytamy.
Chodzi o dodanie obowiązku informowania o wszystkich benefitów dla pracowników: premii, dodatków, ubezpieczenia czy pieniędzy na „wczasy pod gruszą”.
Napisz komentarz
Komentarze