W skład kolekcji Ireneusza Dunajskiego wchodzi ok. 500 eksponatów, na które składają się gromadzone przez blisko 20 lat: pocztówki, mapy, zdjęcia, ryciny Tczewa, a także archiwalne gazety i książki.
Najstarsze materiały kolekcji pochodzą z 1657 r., większość stanowią stare i bardzo rzadkie pocztówki. Wśród historycznych zbiorów nie brakuje również unikatów, współtworzących lokalną historię i kulturę. Kolekcja ta dzięki środkom z budżetu miejskiego trafi do zbiorów Sekcji Historii Miasta, działającej w strukturach tczewskiej biblioteki.
Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie
Rozmowy i ekspertyzy trwały łącznie 3 miesiące. Rada Miejska zdecydowała się przeznaczyć na zakup kolekcji 100 tys. zł. Dzięki nowemu nabytkowi mieszkańcy zyskają możliwość obcowania z bezcennymi eksponatami, dostępnymi zazwyczaj wyłącznie wąskiemu gronu kolekcjonerów.
Znaczną część zbiorów stanowią XIX i XX-wieczne pocztówki, przedstawiające widoki dawnych przedmieść oraz ulic Starego i Nowego Miasta, „Kozenu”, jak również ówczesnych wsi: Suchostrzyg, Czyżykowa, Zacisza (obecnie Górki). Wśród zgromadzonych przez Ireneusza Dunajskiego skarbów znajdziemy także cenne staloryty – najstarszy z 1807 roku.
To jednak nie wszystko. Biblioteka otrzyma również pochodzące z lat 1859-1860 drzeworyty z widokiem mostu oraz wiele archiwalnych fotografii, wśród nich prawdziwy unikat - pierwszą fotografię lotniczą Tczewa z roku 1914.
Napisz komentarz
Komentarze