Od tygodnia trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Chociaż został zorganizowany w czasie egzaminów, to udało się je przeprowadzić. W tym tygodniu ponad pięciuset uczniów z Tczewa będzie pisać egzamin ósmoklasisty. Przystąpili do niego uczniowie ze szkół podstawowych nr 1, 2, 4, 7 i 10.
W skład komisji egzaminacyjnych weszli nauczyciele, którzy nie strajkują, w tym kadra kierownicza. Niektóre szkoły, aby uzupełnić skład komisji, posiłkowały się nauczycielami z innych samorządowych szkół. W skład komisji wchodzili też urzędnicy posiadający uprawnienia pedagogiczne. Dyrektorzy mogą skorzystać również z pomocy nauczycieli, których listę sporządziło kuratorium.
Problem może pojawić się w środę, gdy zostanie przeprowadzony egzamin z języka obcego. Mówi dyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2, Robert Kraska.
W dwójce strajkuje ponad 90% nauczycieli, to członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, oświatowej Solidarności oraz nauczyciele niezrzeszeni. Mówią Sylwia Kamień oraz Joanna Lewna-Winnicka.
Natomiast nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Tczewie, zapraszają na wspólną manifestację w obronie edukacji. Organizatorzy zachęcają do przyjścia 16 kwietnia o godzinie 18:30 pod Delegaturę Kuratorium Oświaty w Tczewie. Tam wygłoszone zostaną przemówienia oraz ułożony ze zniczy wykrzyknik, symbol strajku pracowników oświaty. O szczegółach opowiada, przedstawiciel komitetu strajkującego Michał Kargul.
Manifestacja ma na celu zwrócenie uwagi, że chociaż jako główny powód strajku podawana jest wysokość wynagrodzeń pracowników oświaty to należy także podjąć dyskusję nad kondycją systemu edukacji.
Napisz komentarz
Komentarze