W szkołach, których organem prowadzącym jest powiat tczewski do egzaminu przystępuje 790 osób. Ponadto w szkołach niepublicznych czyli Zespole Szkół Katolickich im. Świętej Jadwigi Królowej w Tczewie matury napisze 88 osób, w Collegium Marianum w Pelplinie 14, a w CKZ "Nauka" w Tczewie 21 osób.
Maturzyści muszą podejść do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: w z poniedziałek z języka polskiego, we wtorek języka obcego i w środę z matematyki. Muszą też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z wybranego przez siebie przedmiotu. Potem na uczniów czekają dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i obcego.
Egzaminy przeprowadzane są rano o godzinie 9:00 i w godzinach popołudniowych od 14:00. Po południu będą głównie egzaminy z przedmiotów rzadziej wybieranych przez maturzystów i z języków obcych na poziomie rozszerzonym.
O nastrój i przewidywania maturzystów z Zespołu Szkół Katolickich w Tczewie pytał nasz reporter Piotr Bunkowski.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja, a ustna zakończy się 25 maja. Aby zdać maturę, uczeń musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik z przedmiotu dodatkowego nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego, ale służy przy rekrutacji na studia. Osoby, które nie mogą przystąpić do egzaminów w maju, mogą to zrobić w sesji dodatkowej w czerwcu. Wyniki matur ogłoszone zostaną 4 lipca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Gdy nie zda więcej może poprawiać maturę dopiero za rok.
Abiturienci z wcześniejszych roczników chcący poprawić swój wynik mogą w tym roku także przystąpić do egzaminów.
Napisz komentarz
Komentarze