Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 08:37
Reklama

Tczew w wyjątkowej kolekcji

Urząd Miejski w Tczewie dokonał zakupu pocztówek i starodruków dotyczących historii miasta.
Tczew w wyjątkowej kolekcji

Autor: fot. Aleksandra Hotowy

Kolekcja pocztówek oraz starodruków została uroczyście przekazana Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie. Kolekcję Urząd Miejski kupił za kwotę 100 tys. zł. Dotychczasowy właściciel eksponatów, Ireneusz Dunajski, przez 20 lat zbierał pamiątki dotyczące miasta. Historia zaczęła się od zabytkowego zegara, a teraz dała naszemu miastu wyjątkową kolekcję liczącą blisko 500 eksponatów.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Jak zapewnia Ireneusz Dunajski, materiały były przez niego strzeżone, dzięki czemu nie ma w internecie kopii, a oryginały dostępne będą od 2020 roku w Sekcji Historii Miasta MBP w Tczewie.

Dziedzictwem miasta są pamiątki tego typu i o takie pamiątki musimy dbać, bo jesteśmy tu tylko na chwilę.  Na pocztówkach widzimy Stare Miasto oczyszczone z kurzu zapomnienia. Obecnie Stare Miasto jest w gorszej kondycji ale miejmy nadzieję, że można to przywrócić - Ireneusz Dunajski 

Przekazanie kolekcji zdaniem Krzysztofa Kordy, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, następuje we właściwym czasie 

Trafia ona w dobrym momencie [...] w jednym skrzydle nowej biblioteki będzie sekcja historii miasta mamy to gdzie wyeksponować. Nowa biblioteka ma nowe systemy zabezpieczenia antywłamaniowe i magazyn zbiorów specjalnych [...] Zbiory będą opracowywane [...] potem będą zdigitalizowane następnie zabezpieczone i zakonserwowane. Każdy z obiektów jest w teczce i będzie leżała na bibułce, aby nie wchłonęły wilgoci [...] I w pomieszczeniach bez światła. Po opracowywaniu będzie te zbiory można oglądać w nowym budynku, którego otwarcie nastąpi nowym roku. 

Negocjacje i ekspertyzy trwały blisko trzy miesiące. Znaczną część zbiorów stanowią pocztówki z XIX i XX wieku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama