Założeniem Festiwalu jest prezentacja gitary w różnych odsłonach - od muzyki klasycznej, poprzez folk, po ostre brzmienia. Impreza potrwa dwa dni i składa się z trzech elementów:
W piątek o godz. 19:00 rozpocznie się Konkurs Singer-Songwriter, w ramach którego w Klubie Muzycznym - Artystyczne Zagłębie Centrum Kultury i Sztuki przed publicznością zaprezentuje się piątka finalistów: Zuzanna Wiśniewska, Kacper Nowicki, Jacek Ćwikliński, Matt Eck i Marek Plutowski. Po ogłoszeniu werdyktu jury, na scenie pojawi się duet Romek Puchowski - Tymon Tymański, w którym obaj muzycy sięgną do muzyki folkowej, bluesowej i swobodnej improwizacji. Tak zakończy się pierwszy dzień Festiwalu.
W sobotę, także o godz. 19:00 w sali widowiskowej CKiS zgromadzą się fani muzyki klasycznej, ale w niecodziennej odsłonie - muzykę barokową specjalnie rozpisaną na gitarę i orkiestrę wykona znakomity muzyk, wirtuoz gitary Krzysztof Meisinger z orkiestrą barokową Poland baROCK. Światowa krytyka uznaje Krzysztof Meisingera za jednego z najbardziej fascynujących gitarzystów klasycznych naszych czasów. Orkiestra też jest doborowa - w jej skład wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej, oraz młodzi wykonawcy, mający pasję i emanujący miłością do muzyki. A atrakcyjności dodaje towarzysząca jej Anna Iberszer - wybitna tancerka flamenco i znana aktorka. Nie będzie to zatem zwykły koncert - raczej widowisko, które na długo zapadnie w pamięć.
O Festiwalu rozmawialiśmy z Romkiem Puchowskim - gitarzystą i songwriterem, którego nie da się łatwo zaszufladkować. Potrafi współpracować zarówno z klasykami, jak i muzykami jazzowymi, z powodzeniem gra alternatywną wersję rocka, by za chwilę sięgnąć po surowego bluesa z Delty. Zapraszamy do odsłuchania rozmowy - nie tylko nadchodzącym Festiwalu:
[Czy warto śpiewać w języku angielskim?] Albo twoje piosenki będą słuchane przez potencjalne grono dwudziestu - trzydziestu milionów ludzi, albo wszystkich. - Romek Puchowski
[O koncercie Puchowski & Tymański] Nasz duet od niedawna nazywamy "Song Riders" (...) W tym co gramy jest dużo bluesa. Postanowiliśmy zagrać na gitarach, bez elektroniki (...) bardzo ascetycznie.
[O koncercie Krzysztofa Meisingera z orkiestrą barokową Poland baROCK] Ten koncert wyeksponuje piękną akustykę sali widowiskowej naszego Centrum Kultury dlatego, że dla takiej właśnie muzyki ta sala była projektowana.
[O Krzysztofie Meisingerze] Mamy wspólną perspektywę postrzegania muzyki.
Festiwal Gitarowy Shot 2019 to nasz typ na weekend - polecamy!
Program Festiwalu Gitarowy Shot 2019:
17 maja /piątek/
godz. 19.00 Konkurs Singer – Songwriter /Klub Muzyczny CKiS. Wstęp wolny/,
godz. 21.00 Ogłoszenie wyników konkursu oraz koncert PUCHOWSKI & TYMAŃSKI /Klub Muzyczny CKiS. Wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona /wejściówki dostępne w kasie CKiS/
18 maja /sobota/
godz. 19.00 Koncert finałowy KRZYSZTOF MEISINGER & Poland baROCK – Vivaldissimo - najpiękniejsze lutniowe koncerty barokowe /sala widowiskowa CKiS. Bilety: 25 zł, pula promocyjnych biletów w cenie10 zł dostępna w kasie CKiS/
Światowa krytyka uznaje Krzysztof Meisingera za jednego z najbardziej fascynujących gitarzystów klasycznych naszych czasów i porównuje jego talent do talentu Pepe Romero, czy Piotra Anderszewskiego. Występuje w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie – od Tokyo do Los Angeles i Buenos Aires. Krzysztof Meisinger wykonywał podobny program na wielu scenach m.in. w Filharmonii Berlińskiej w 2014 roku. Koncert ten zakończył się wielominutową owacją na stojąco. Teraz następuje nowa i odświeżona odsłona tego programu realizowana wspólnie z założoną przez niego orkiestrą barokową w skład której wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej, oraz młodzi wykonawcy, mający pasję i emanujący miłością do muzyki. Smaku całości dodaje fakt, iż jest to pierwsza takowa kooperacja w historii – gitara klasyczna występująca wspólnie z ortodoksyjnym zespołem muzyki dawnej. Na koncertach występuje także Anna Iberszer – wybitna tancerka flamenco i znana aktorka.
Skład:
Krzysztof Meisinger – gitara
Orkiestra Barokowa Poland baROCK (4 skrzypiec, viola, viola da gamba, violone, teorban/lutnia, gitara barokowa, klawesyn):
Katarzyna Kmieciak – skrzypce
Paulina Kmieć – skrzypce
Maciej Kończak – skrzypce
Marta Michalak – skrzypce
Ewa Pilarska – viola
Martyna Jankowska – wiolonczela barokowa
Marcin Bajon – violone
Maciej Kończak – gitara barokowa
Natalia Hyżak – klawesyn
Henryk Kasperczak – teorban/lutnia
Anna Iberszer – taniec flamenco
Napisz komentarz
Komentarze