Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 00:13
Reklama

Komplement komplementowi nierówny [ROZMOWA]

Komplementy, niby drobna rzecz, a jednak potrafią wywołać zakłopotanie. W "Psychologicznej Audycji Nienazwanej” Aleksandra Hotowy wraz z Barbarą Plutowską rozmawiały o sztuce komplementowania i przyjmowania pochwał.
Komplement komplementowi nierówny [ROZMOWA]

Autor: Aleksandra Hotowy

Barbara Plutowska, trenerka umiejętności społecznych zwróciła uwagę na to, jak często umniejszamy wartość komplementów. Klasyczne „ta bluzka to stara, siostra mi dała” to przykład automatycznej reakcji, która odbiera komplementowi jego znaczenie. Tymczasem proste „dziękuję, to miłe” wzmacnia nas i buduje relacje.

 

Słowa mają moc

 

Ważny jest sposób formułowania komplementów. Zamiast stwierdzenia faktu „ładna bluzka”, można dodać coś bardziej osobistego, np. „Ten kolor świetnie podkreśla Twój charakter”. Chodzi o to, by zauważyć drugą osobę i okazać jej uznanie.

Jak podkreślała Barbara Plutowska, słowa mają moc. Precyzyjny dobór słów, zarówno w komplementach, jak i w ich przyjmowaniu, wpływa na nasze relacje z innymi, a także na własne poczucie wartości. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

 

Na koniec warto zapamiętać, że komplementowanie, jak każda umiejętność społeczna, wymaga praktyki. Dostrzeżenie drobnych szczegółów i odwaga, by je docenić, mogą zrobić wielką różnicę – zarówno dla nas samych, jak i dla innych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama