Jak podjąć przynoszącą pozytywne efekty walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, który od kilku lat niszczy drzewa także w naszym mieście? Jedną z metod jest zakładanie na kasztanowce żółtych opasek nasączonych feromonami. Jest też inny sposób, prosty i zarazem najskuteczniejszy - dokładne wygrabianie i spalanie opadłych liści. Zrobić to może każdy, do czego zachęca Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. O społecznej akcji ratowania drzew przed szkodnikami i liczeniu tczewskich kasztanowców rozmawialiśmy z Łukaszem Brządkowskim:
RIOT zwraca się z prośbą o przesyłanie zdjęć wraz z adresem i liczbą kasztanowców na adres mailowy [email protected] lub za pośrednictwem profilu stowarzyszenia na Facebooku. Po przygotowaniu mapy kasztanowców znajdujących się na terenie miasta, na przełomie września i października w ramach akcji społecznej odbędzie się grabienie liści, które następnie zostaną wywiezione na kompostownik do ZUOS-u. Dzięki temu w kolejnych latach drzewa będą mogły się wzmocnić.
mapa kasztanowców
Przy niewielkim zaangażowaniu sił i środków my naprawdę możemy bardzo mocno drzewom pomagać. [...] drzewa w mieście pełnią ogromnie ważną funkcję - oprócz produkcji tlenu, drzewa absorbują bardzo dużo pyłu, chronią od hałasu. W pobliżu drzew jest specyficzny mikroklimat, który pomaga nam szczególnie w bardzo ciepłe dni, więc im więcej drzew, tym miasto jest zdrowsze - Łukasz Brządkowski
Do udziału w akcji zachęcane są też wspólnoty mieszkaniowe, szkoły i zakłady pracy.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze