W godzinach 9:00–13:00 na parkingu przy Spichlerzach na Ołowiance będzie można oddać krew, ratując życie potrzebującym. Udział w akcji to także szansa na zdobycie upominków i biletów do muzealnych oddziałów. Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do pracowników pomorskich instytucji kultury, ale zaproszenie kierowane jest do wszystkich chętnych.
Przygotuj się do oddania krwi
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca co najmniej 50 kg. Przed oddaniem krwi warto zjeść lekki posiłek, wypić dużą ilość wody i unikać palenia papierosów.
Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL. Nie jest wymagane posiadanie wyników badań laboratoryjnych, ani znajomość grupy krwi.
– Łukasz Grygiel, Narodowe Muzeum Morskie
Osoby po leczeniu infekcji, grypy, przeziębienia lub po zażywaniu antybiotyków muszą odczekać co najmniej 14 dni. Po zażyciu aspiryny lub innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy, należy poczekać 5 dni.
Zarezerwuj czas na krwiodawstwo
Cały proces pobierania krwi trwa około godziny. W tym czasie krwiodawca wypełni ankietę zdrowotną, spotka się z lekarzem, zostanie mu zmierzone ciśnienie oraz zbadana krew. Po oddaniu krwi należy unikać dużego wysiłku fizycznego.
Po oddaniu krwi zaleca się unikanie dużego wysiłku fizycznego. Każdej osobie, która odda krew, przysługują 2 dni wolnego od pracy lub nauki – na dzień pobrania oraz dzień następny, a także posiłek regeneracyjny.
– Łukasz Grygiel, Narodowe Muzeum Morskie
Jeśli dawca nie będzie mógł oddać krwi, otrzyma usprawiedliwienie za czas spędzony w ambulansie. Krew będą pobierać pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, a akcja odbędzie się w specjalnym ambulansie zaparkowanym przy Spichlerzach na Ołowiance.
Krwiodawcy będą mogli skorzystać z ciepłej herbaty oraz szatni dostępnych w budynku muzeum.
Napisz komentarz
Komentarze