Budżet obywatelski w Tczewie to inicjatywa, która pozwala mieszkańcom miasta na bezpośrednie decydowanie o części miejskich funduszy poprzez zgłaszanie i głosowanie na projekty. Program działa od 2014 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności.
31 projektów do dalszej analizy
Mieszkańcy Tczewa ponownie wykazali się inicjatywą i zaangażowaniem. Do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok zgłoszono łącznie 33 projekty – 22 duże (do 250 tys. zł) oraz 11 małych (do 25 tys. zł). Wszystkie propozycje dużych inwestycji oraz 9 z 11 projektów małych pozytywnie przeszło ocenę formalną i trafi teraz do dalszej weryfikacji merytorycznej.
Lista projektów dopuszczonych do głosowania zostanie opublikowana do 13 czerwca br. Termin samego głosowania poznamy do 15 lipca, a do 6 października ogłoszone zostaną jego wyniki.
Projekty duże z pozytywną oceną formalną (m.in.):
- Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego na Osiedlu Witosa (250 tys. zł)
- Aleja Kwitnącej Wiśni przy Alei Zwycięstwa i Wojska Polskiego (60 tys. zł)
- Arena sportowa na Kanonce (250 tys. zł)
- Boisko przyszkolne przy SP4 w ramach projektu „Gola, Gola” (250 tys. zł)
- Minigolf Adventure Tczew – boisko do minigolfa na terenie TCSiR (242 tys. zł)
- Remont i doposażenie placów zabaw, budowa chodników, stacji wody pitnej, a także projekt ławeczki-pomnika komandora Antoniego Garnuszewskiego – to tylko niektóre z pozostałych zgłoszonych inicjatyw.
Projekty małe z pozytywną oceną formalną (m.in.):
- Zakup trampoliny ziemnej na plac zabaw na osiedlu Witosa (25 tys. zł)
- AED – ratuj życie sąsiada – montaż defibrylatorów w trzech lokalizacjach miejskich (24,9 tys. zł)
- Strefa gier i relaksu przy SP8, monitoring na skwerze przy ul. Dąbrowskiego, Zielona Strefa Ciszy przy SP10 czy nasadzenia zieleni w rejonie placów zabaw.
Dwa projekty małe otrzymały ocenę negatywną, m.in. z powodu braku lokalizacji lub niewystarczającego opisu kosztów realizacji. Są to projekty:
- Nasza Droga – utwardzenie drogi dojazdowej dla działkowiczów i mieszkańców ul. Wybudowanie (od ulicy Bałdowskiej),
- Czyste Nowe Miasto – więcej śmietników w przestrzeni miejskiej.
Napisz komentarz
Komentarze