Studio Radia Tczew odwiedzili przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Lichnowy - Paulina Rutkowska i Bartek Balcerek. Nasi goście opowiedzieli o swoich dotychczasowych działaniach, najbliższych planach i warszawskiej gali Super Samorząd 2019.
W gminie Lichnowy dostrzeżono problem, który dotyczy wielu gmin – nawet jeśli młodzi ludzie są dostrzegani, są adresatami działań, to nie są traktowani podmiotowo. Aby temu zaradzić, powstała Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy. W społeczności gminy takiej jak nasza, niedużej i zbudowanej na utrwalonych wiele lat temu relacjach i nawykach, sam proces powstawania młodzieżowej rady gminy jest istotny, jeśli chodzi o budowanie nieobecnych dotąd pól dialogu – dialogu między mieszkańcami, między mieszkańcami a władzą, między dorosłymi a młodzieżą – mówi Michał Romanowski, opiekun Młodzieżowej Rady Gminy.
- Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy
Kto jeszcze został Super Samorządem?
Jury uhonorowało tytułem Super Samorządu siedem spośród piętnastu nominowanych w tym roku do nagrody. Ich działania dotyczyły różnych zagadnień, jednak łączy je jedno – w ramach ogólnopolskiej akcji "Masz Głos" udało się wprowadzić pozytywne zmiany w społeczności dzięki udanej współpracy z władzami samorządowymi. Aby docenić ten kluczowy element, bez którego osiągniecie celu nie byłoby możliwe, nagroda wręczana jest zarówno inicjatorom oddolnych działań (organizacjom pozarządowym, grupom nieformalnym i innym podmiotom), jak i władzom lokalnym.
Werdykt jury i werdykt Internetu
Decyzję o tym, do kogo trafiła nagroda, podjęło jury w składzie: Mikołaj Cześnik (członek Zarządu im. Fundacji Batorego), Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Katarzyna Kubicka-Żach (redaktor prowadząca sekcję Samorząd i administracja portalu Prawo.pl).
Samorządność osiągnięciem demokracji
Podczas gali na Zamku Królewskim nie zabrakło odniesień do rocznic, z którymi zbiegło się tegoroczne rozdanie nagród: 30-lecia polskiej demokracji, a także 30-lecia działalności Fundacji im. Stefana Batorego, która na różnych polach działa na rzecz umacniania i rozwoju społeczeństwa demokratycznego w Polsce.
Wsparcie dla aktywnych lokalnie
Laureaci nagrody Super Samorząd udowadniają, że lokalna aktywność obywatelska może przynosić korzyści i prowadzić do rozwiązania problemów lub zrealizowania pomysłów na ulepszenie swojego otoczenia. Współpracując przypominają, że samorząd to wspólnota, a nie tylko urząd i że warto być otwartym na dialog i odrzucić podział „my” – mieszkanki i mieszkańcy oraz „oni” – władza.
Od 2006 roku Fundacja im. Stefana Batorego wspiera lokalną partycypację obywatelską w ramach akcji Masz Głos, szerząc wiedzę na temat samorządu, zapewniając wsparcie eksperckie oraz organizując szkolenia i spotkania dla aktywistek i aktywistów. W tej edycji akcji – zakończonej piątkową Galą – wzięło udział 334 uczestników z 227 miejscowości. Akcję w województwie pomorskim koordynuje Stowarzyszenie POLITES. We wrześniu zostanie ogłoszony nabór do akcji Masz Głos 2019/2020.
Laureaci nagrody „Super Samorząd 2019”
- woj. śląskie
Inicjatywa „Bielsko-Biała – miasto przyjazne zwierzętom” oraz władze Bieska-Białej
- woj. opolskie
Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego „Kobietom – Mammograf” oraz władze Kluczborka
- woj. małopolskie
Fundacja Lepsze Niepołomice oraz władze Niepołomic
- woj. warmińsko-mazurskie
Forum Sołtysów Gromada oraz władze gminy Węgorzewo
- woj. pomorskie
Stowarzyszenie WitaLis i Młodzieżowa Rada Gminy Lichnowy oraz władze gminy Lichnowy
- woj. zachodniopomorskie
Postomińskie Stowarzyszenie „Razem Lepiej” oraz władze gminy Postomino
- woj. wielkopolskie
Stowarzyszenie Razem dla Konarzewa i władze gminy Zduny
Napisz komentarz
Komentarze