Podczas zorganizowanej w tej sprawie konferencji prasowej władze PKP S.A. poinformowały o szczegółach inwestycji. Już kilka miesięcy temu mówiliśmy, że planowana modernizacja obejmie nie tylko cały budynek, ale także układ drogowy przy dworcu i teren wokół niego. Zmiany mają na celu zwiększenie dostępności dworca dla pasażerów z niepełnosprawnością, z wózkami dziecięcymi czy dużym bagażem. Na dzisiejszej konferencji pojawili się m.in. Wojewoda Pomorski, Dariusz Drelich oraz poseł Kazimierz Smoliński.
Przebudowa dworca, który powstał w 1949 roku, potrwa dwa lata - zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2021 roku. Przypomnijmy, że w latach 2010-2012, czyli także w ciągu dwóch lat, w sąsiedztwie dworca powstał tunel, nowa ulica, węzeł transportowy, parking i galeria handlowa. Zapytaliśmy o to, dlaczego modernizacja ma potrwać aż tak długo?
Mówił Mirosław Antonowicz, członek zarządu grupy PKP S.A. Jedną z kluczowych zmian będzie stworzenie drugiego głównego wejścia na dworzec. Piesi będą przechodzić przez plac z lokomotywą do wejścia zlokalizowanego w północnym szczycie budynku, gdzie pojawią się jednokierunkowe schody ruchome i winda.
W związku z remontem dworca firma PKP S.A. wypowiedziała umowy wszystkim najemcom, którzy prowadzili na terenie budynku działalność usługową. Właścicielka zamkniętego już baru dworcowego zapowiedziała, że nie będzie kontynuować działalności gastronomicznej. Po modernizacji w obiekcie przewidzianych jest łącznie 12 lokali, w tym także na kondygnacji -1.
Podczas remontu dworca będzie funkcjonował „dworzec tymczasowy”, który wyposażony zostanie m.in. w kasy biletowe oraz toalety. Cały teren będzie oznakowany tablicami informującymi o sposobie czasowej organizacji ruchu.
W ramach programu inwestycji dworcowych PKP S.A. zamierza łącznie zmodernizować, przebudować lub wybudować blisko 200 obiektów dworcowych w całej Polsce. Modernizacja dworca w naszym mieście powinna ruszyć w ciągu najbliższych 7 dni.
Napisz komentarz
Komentarze