Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:28
Reklama

Narodowe Czytanie w plenerze [ROZMOWA]

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.
Narodowe Czytanie w plenerze [ROZMOWA]

Autor: fot. Pixabay

„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej i „Sachem” Henryka Sienkiewicza czyli Narodowe Czytanie w Tczewie

Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki oraz dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców, miłośników literatury oraz sympatyków tczewskiej książnicy do udziału w kolejnej odsłonie projektu Narodowe Czytanie! Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną nowele Elizy Orzeszkowej „Dobra pani” i Henryka Sienkiewicza „Sachem”.

Narodowe Czytanie w Tczewie odbędzie się w sobotę o godzinie 11:00 na terenie rekreacyjnym przy ulicy Żwirki (na osiedlu Suchostrzygi).

Jest to kolejna tczewska edycja tego ogólnokrajowego wydarzenia. Opowiedziała nam o nim Katarzyna Jędraszka z Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania "Nowele polskie". Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

Ostatecznie wybrano osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. "Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa

2. "Dym" – Maria Konopnicka

3. "Katarynka" – Bolesław Prus

4. "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5. "Orka" – Władysław Stanisław Reymont

6. "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski

7. "Sachem" – Henryk Sienkiewicz

8. "Sawa" (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

 

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.

Prezydent RP Andrzej Duda/www.prezydent.pl

Informacje pochodzą z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama