Organizatorzy akcji przygotowali petycję, którą można podpisać na stronie internetowej MostTczewskiJakWesterplatte.pl. Jest ona skierowana do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Sejmu, Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Infrastruktury.
Przypomnijmy, że po przyjęciu specustawy o Westerplatte przez Sejm i Senat nie można już mówić o barierach uniemożliwiających przejęcie mostu przez Skarb Państwa, o co od wielu lat stara się tczewskie starostwo. Organizatorzy akcji uważają, że pełną odbudowę można byłoby zakończyć w 3 lub 4 lata, gdyby Most Tczewski został przejęty przez państwo i zasilony kwotą około stu milionów złotych. Jeżeli do przejęcia przez Skarb Państwa jednak by nie doszło, pełna odbudowa mostu prawdopodobnie potrwa jeszcze 10 lat.
O akcji rozmawialiśmy na naszej antenie z Bartoszem Listewnikiem z Telewizji Tetka.
Most Tczewski od 20 lat jest w rękach samorządu powiatowego. Kolejni starostowie bezskutecznie próbowali przekazać most władzom centralnym. Akcję "Most Tczewski Jak Westerplatte" popiera starosta Mirosław Augustyn i prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki:
Poseł na Sejm z Tczewa, niedawny wiceminister infrastruktury, Kazimierz Smoliński, o sprawie “społecznej petycji” dowiedział się od nas. W swoim sprawozdaniu poselskim - gazecie, która trafiła do tczewian, informuje z dumą o specustawie w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 określając siebie jako wnioskodawcę. Krzysztof Repiński z Telewizji Tetka zapytał Kazimierza Smolińskiego, czy popiera inicjatywę i dlaczego jako poseł z Tczewa nie wpadł na pomysł specustawy o przejęciu przez państwo Mostu Tczewskiego.
Apel został poparty także przez polityków Zjednoczonej Prawicy - w środę, 11 września, do Tczewa przyjechał wicepremier Jarosław Gowin, towarzyszyli mu senator Prawa i Sprawiedliwości Antoni Szymański oraz wiceprezes partii Porozumienie Karol Rabenda.
Sprawa przekazania Mostu Tczewskiego państwu ma charakter rozwojowy. O konkretnych krokach zarządu powiatu i petycji będziemy informować.
Napisz komentarz
Komentarze