16 października premierę miała książka “Aż do śmierci”, autorstwa pochodzącej z Tczewa Darii Górki, reporterki TVN24, w której przedstawia wnikliwą analizę życia ofiar przemocy domowej. Dziennikarka próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego krzywdzone kobiety latami tkwią przy swoich oprawcach. W swojej książce Daria Górka stara się odkryć, kim są kobiety odsiadujące w polskich więzieniach wyroki za morderstwo i co w ich życiu spowodowało, że zdecydowały się podjąć desperacką próbę ucieczki ze związku.
Najważniejsze w wspieraniu osób dotkniętych przemocą jest bycie przy nich. Czasami pozwolenie im opowiedzieć o tej swojej historii [...] bez oceniania.
W książce poza historiami głównych bohaterek znajdziemy też analizę polskiego systemu wsparcia dla osób doświadczających przemocy. To także próba psychologicznego wyjaśnienia zjawiska przemocy, wyuczonej bezradności i poczucia osamotnienia, które towarzyszą kobietom.
O pracy nad książką i wyzwaniu, jakie się z tym wiązało z naszym gościem rozmawiała Barbara Jackiewicz:
Więcej o książce Darii Górki pt. "Aż do śmierci" w audycji "Puk, puk, tu book book" na antenie Telewizji Tetka Tczew we wtorek, 22.10 o godz. 17:35.
Od wydawnictwa MOVA:
Książka Darii Górki "Aż do śmierci" to głos oddany kobietom, które głosu nigdy nie miały, historie kobiet, które dotarły do własnych granic i z ofiar przeistoczyły się w katów. Kobiet, które odważnie lub bezmyślnie, w akcie desperackiej samoobrony przed przemocą domową, postanowiły powiedzieć dość i zabiły. Reporterka próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o to, dlaczego krzywdzone kobiety latami tkwią przy swoich oprawcach w narastającym cierpieniu i bezradności.
Opowieści o ich związkach zaczynają się od siniaków, krwiaków, poważnych złamań i krwi, którą musiały szybko tamować, żeby nie zabrudzić kanapy. Przez lata zamiast czułych pocałunków, otrzymywały uderzenia w twarz, zamiast czułych słów, słyszały wyzwiska. Były kopane, poniżane, okaleczane i zmuszane do prostytucji. Taki los zgotowali im mężczyźni ich życia, ci sami, którzy wielokrotnie deklarowali miłość.
Moment, w którym dotarły do granicy swojej wytrzymałości nie zawsze pamiętają...
W rozmowach z więźniarkami, psychologami więziennymi, pracownikami Niebieskiej Linii i prawnikami, Daria Górka szuka odpowiedzi na najtrudniejsze pytanie – jak wyrwać się z kręgu przemocy? Dziennikarka stawia tezę, iż przemoc karmi się milczeniem i tylko nasze mówienie o niej, odkrywanie tego, co zakryte, pozwoli rozpocząć długotrwały proces wyswobadzania się z jej pułapki.
25 listopada rusza międzynarodowa, 16 dniowa kampania przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt, a dzień 25 listopada jest Dniem przeciwko przemocy wobec Kobiet. Tą książką można przerwać milczenie i włączyć się w kampanię.
Napisz komentarz
Komentarze