Gdynia E(x)plory Week (23-25 października 2019) to największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie, które organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii wraz z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni.
Impreza skierowana jest do młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów, start-upów, innowacyjnych firm, naukowców, pasjonatów nauki i nowych technologii. Uczestnicy biorą udział w warsztatach, pokazach naukowych, debatach i panelach dyskusyjnych, wymieniają pomysły i idee. W tym roku była okazja spotkać się z twórcami bloga crazynauka.pl Piotrem i Aleksandrą Stanisławskimi oraz z autorem kanału YouTube Uwaga! Naukowy bełkot Dawidem Myśliwcem.
Nieodłączną częścią Gdynia E(x)plory Week jest wręczanie nagród w konkursie naukowym. W piątek, 25 października na uroczystej gali wyróżnienia, stypendia i wsparcie finansowe otrzymali najzdolniejsi młodzi ludzie z całej Polski:
Anna Skierska z II LO w Szczecinie otrzymała główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Jej zwycięski projekt dotyczył zmodyfikowanych nanokrystalicznych ogniw słonecznych. Drugą nagrodę (7 tys. zł) otrzymał Szymon Kanikowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu za wykrywacz nowotworów na podstawie pomiaru stężenia glukozy w tkankach, a trzecią (5 tys. zł) - Bartosz Piechocki z IV LO w Poznaniu za innowacyjną modyfikację skrzydła samolotu zwiększającą bezpieczeństwo lotu, który dodatkowo został wyróżniony wyjazdem na konkurs International Science and Engineering Fair do USA. Pojedzie tam także Piotr Walczak XL LO w Warszawie, który otrzymał też specjalną nagrodę za badanie mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M.
Tytuł Innowatora jutra przyznawany w konkursie publiczności przez internautów przypadł tczewianinowi Oskarowi Makowskiemu z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie za badania nad wykorzystaniem larw drewnojada do przemysłowej utylizacji styropianu. Oskar otrzymał dofinansowanie na wyjazd na dowolną konferencję naukową. Pojedzie też na targi Expo-Sciences Europe wraz z Michałem Kaczmarkiem z Technikum nr 4 z Włocławka wyróżnionym za sygnalizator palenia odpadami toksycznymi oraz z Marcelem Kijanką, Kapcrem Kiedosem i Pawłem Klechą z I LO w Wieluniu, którzy opracowali aplikację Lorma pozwalającą skutecznie komunikować się z osobami głuchoniewidomymi.
Oskar Makowski odwiedził nasze studio i opowiedział o wrażeniach z plebiscytu oraz o procesie badawczym:
Wyróżnień było więcej - jury doceniło projekt dotyczący ibuprofenu w środowisku trójki młodych naukowców z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Mateusza Malikowskiego, Julii Kosińskiej i Kaliny Wiśniewskiej. Z kolei Jacek Orszulik z Centrum Kształcenia Praktycznego i Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju doceniony został za opracowanie systemu pomagającego osobom niesłyszącym poruszać się bezpiecznie rowerem po drogach. Zauważono też Krzysztofa Piotrowskiego z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku, który otrzymał nagrodę Innowacja Społeczna za przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także Agatę Gaweł z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie za badania nad naturalnym inhibitorem oporności wielolekowej oraz Sylwię Umińską i Dawida Parola z II LO w Ostrołęce za wykorzystanie biobójczych właściwości ekstraktu żołędziowego w ekologicznym gospodarstwie rolnym.
Nagrody otrzymali także opiekunowie naukowi, którzy wspierali młodych ludzi w realizacji ich pomysłów.
Zapamiętajcie te nazwiska. Ci zdolni młodzi ludzie mogą niebawem zmienić świat na lepsze. Gratulujemy!
Napisz komentarz
Komentarze