Festiwal to wydarzenie unikalne nie tylko w skali naszego regionu. Projekt powstał w 2008 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, by zachować pamięć o Romanie Landowskim, jego dorobku literackim oraz wkładzie w rozwój kultury Kociewia. Od tego czasu z konkursu literacko-recytatorskiego przekształcił się w imprezę prezentującą kulturę słowa, obrazu, ruchu i muzyki kociewskich autorów, także tych współczesnych.
Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się wrześniowym spotkaniem przy ławeczce Landowskiego. Potem przyszedł czas na eliminacje rejonowe i X Powiatowy Konkurs Recytatorski "Poeci z Kociewia", który odbył się 24 października w Świeciu. Z kolei już 18 listopada rozpocznie się Tczewski Tydzień Kociewski. Będzie to czas kolejnych, w tym zupełnie nowych, działań festiwalowych.
O historii Festiwalu Twórczości Kociewskiej na naszej antenie mówili Eleonora Lewandowska oraz Janusz Landowski z Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej:
Co wydarzy się podczas Tygodnia Kociewskiego?
Festiwal to nie tylko część konkursowa. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się wystawa fotograficzna, będzie można też m.in. poznać alfabet kociewski oraz usłyszeć cztery pieśni z elementami gwary kociewskiej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa.
fot. materiały prasowe
Nasi goście mówili również o tym, kto wspiera festiwal:
Współorganizatorami wydarzenia są: Miejska Biblioteka Publiczna, Fabryka Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki, a także Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.
fot. materiały prasowe
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej.
Napisz komentarz
Komentarze