W niedzielę, 10 maja Polacy będą wybierać nowego prezydenta na kolejne 5 lat. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu walkę o reelekcję może oficjalnie ogłosić Andrzej Duda. Decyzję o udziale w wyborach podjęli już: Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Szymon Hołownia, Robert Biedroń (Lewica) oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja). Zgodnie z przepisami II tura wyborów - jeśli będzie taka konieczność (żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów) - odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja. Formalnie kampania wyborcza rusza po opublikowaniu postanowienia w "Dzienniku Ustaw" co nastąpiło w środę po południu, 5 lutego.
fot. www.dziennikustaw.gov.pl
KTO MOŻE ZOSTAĆ PREZYDENTEM POLSKI?
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jest wybierany na 5-letnią kadencję w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, w głosowaniu tajnym.
- Jedna osoba może być wybrana na prezydenta dwukrotnie. Kandydat na prezydenta musi mieć skończone 35 lat, być obywatelem Polski. Musi mieć też pełnię praw wyborczych - czyli pełną zdolność do czynności prawnych, nie może być osobą ubezwłasnowolnioną lub częściowo ubezwłasnowolnioną.
- Osoba ubiegająca się o fotel prezydencki musi również zebrać 100 tys. podpisów osób, które popierają jej kandydaturę.
- Prawo wybierania prezydenta ma każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
fot. www.dziennikustaw.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze