Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim w ostatnim czasie otrzymali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw metodą „na policjanta”. Polega ona na tym, że sprawcy dzwonią do starszych osób, przedstawiają się za funkcjonariuszy policji i wmawiają pokrzywdzonym, że ich prywatne oszczędności lub lokaty w banku są zagrożone. Straszą, że odkładane latami pieniądze mogą być przejęte przez przestępców. Nakłaniają swoje ofiary do wypłaty gotówki z banku, a nawet zaciągania kredytów i przekazania pieniędzy na przechowanie policjantom.
Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim przeanalizowali wszystkie dotychczasowe zgłoszenia, w efekcie czego zatrzymano 3 mężczyzn w wieku od 17 do 29 lat. Podejrzani wpadli na gorącym uczynku, gdy próbowali przejąć gotówkę od swoich przyszłych ofiar.
Najpierw w ręce mundurowych wpadł 29-latek, który próbował przejąć gotówkę jaką pokrzywdzona kobieta zgodnie z instrukcją oszustów pozostawiła w jednym z osiedlowych śmietników. Podczas przeszukania tego mężczyzny, kryminalni zabezpieczyli przy nim gotówkę w kwocie 30 tys. zł.
Tego samego dnia miejscowi funkcjonariusze zatrzymali kolejnych dwóch mężczyzn, którzy tak jak poprzedni sprawca, próbowali podjąć gotówkę od swojej ofiary.
Podejrzane osoby zostały doprowadzone do starogardzkiej komendy, gdzie spędziły noc w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, a śledczy przedstawili im zarzuty. Wstępna wartość strat oszacowana została na kwotę ponad 166 tys. zł. Obecnie śledczy szczegółowo analizują swoje ustalenia oraz zebrane w sprawie dowody. Teraz policjanci sprawdzą, czy zatrzymani mieszkańcy województwa mazowieckiego nie popełnili podobnych oszustw.
Sprawa jest rozwojowa a funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Policjanci wystąpią do sądu za pośrednictwem prokuratury o zastosowanie wobec podejrzanych tymczasowego aresztu. Za oszustwo mężczyznom grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.
Policja zwraca się do osób starszych z apelem, aby o każdej próbie telefonicznego wyłudzenia pieniędzy informowali najbliższą jednostkę policji. Aby uniknąć podobnych zagrożeń warto zapamiętać, że policjanci nigdy:
- nie informują przez telefon o swoich działaniach,
- nie proszą o przekazanie pieniędzy,
- nie pytają o sumę posiadanych oszczędności oraz miejsca ich przechowywania,
- nie proszą o podanie numerów kont bankowych, haseł,
- nie proszą o przelanie pieniędzy na wskazane konta bankowe,
- nie proszą o zaciągnięcie kredytu.
Film z zatrzymania oszustów znajduje się poniżej.
Napisz komentarz
Komentarze