Ministerstwo podkreśla, że nie rozsyła żadnych SMS-ów dotyczących np. wsparcia żywieniowego. W związku z paniką wywołaną pandemią koronawirusa także policja apeluje o rozsądek, odpowiedzialność i nie powielanie kłamstw, które pojawiają się na wielu portalach internetowych oraz w mediach społecznościowych.
Obecnie dostrzegamy kolejne „haniebne zachowania” - głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki - są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie.
- insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji
Ostrzeżenia o fałszywych SMS-ach publikują również banki. Między innymi PKO BP. W piątkowym komunikacie przekazano, że oszuści wysyłają SMS-y o rzekomym przekazywaniu środków do rezerw NBP.
Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych.
W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Polaków, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz Państwa.
Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej!
Apelujemy o rozwagę, rozsadek, odpowiedzialność i unikanie paniki!
- insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji
Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz NASK razem z operatorami telekomunikacyjnymi pracują nad ograniczeniem ataków SMS-owych wykorzystujących epidemię koronawirusa do prób wyłudzenia pieniędzy - czytamy na stronie www.technologia.dziennik.pl.
Napisz komentarz
Komentarze