Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 14:03
Reklama

Czy ozonowanie może być wsparciem w walce z koronawirusem?

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie dysponuje urządzeniem do ozonowania SPID, który może być wykorzystany do walki z koronawirusem.
Czy ozonowanie może być wsparciem w walce z koronawirusem?

Autor: fot. Tv Tetka

Ozonowanie jest jedną z metod dezynfekcji pomieszczeń. Na co dzień dzięki ozonowaniu można pozbyć się m.in. zapachu papierosów i zwierząt w samochodach. Można usunąć pleśń, drobnoustroje i roztocza. Pozwala oczyścić tapicerkę ze szkodliwych substancji, np. z resztek środków chemicznych. Metodę tę poleca się alergikom. Ozon ma działanie dezynfekujące i nie szkodzi zdrowiu, pod warunkiem, że nie używa się go w zbyt dużej ilości. 

 

Ozonowanie – jeden ze sposobów oczyszczania wody pitnej z drobnoustrojów (dezynfekcji wody). Woda mieszana jest z ozonem w mieszalnikach inżektorowych i nasycona przepływa przez zbiornik kontaktowy, gdzie zachodzi proces dezynfekcji. Zużycie ozonu wynosi 0,6–4 g/m³, czas kontaktu z wodą ok. 10 min. Cząsteczka ozonu ulega rozpadowi tworząc tlen cząsteczkowy.

Ozon aktualnie wykorzystywany jest w różnych dziedzinach życia jako silny utleniacz. Właściwości stosowania ozonu znane są od dawna, jednakże dopiero w ostatnich latach zaczęły się poszerzać dziedziny gospodarki i przemysłu, w których znajduje on zastosowanie. Pierwsza instalacja systemu ozonowania do dezynfekcji wody w Polsce, była założona w Zakładzie w Bielanach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Krakowie w 1959 roku. Natomiast stosowanie ozonowania w procesie produkcji wody mineralnej, źródlanej czy też stołowej stało się dopiero możliwe w 2004 roku, Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2004.

Wykorzystując generatory ozonu lub wodę nasyconą ozonem, ozonowanie można stosować do innych celów, np.:

  • do płukania i dezynfekcji PETów, butelek, zbiorników i instalacji,
  • w produkcji spożywczej do uzdatnienia wody produkcyjnej i technologicznej,
  • przy produkcji wody mineralnej,
  • do mycia i dezynfekcji owoców, jarzyn, warzyw i mięs - opóźnia psucie się i przejrzewanie[2],
  • do dezynfekcji pomieszczeń[2],
  • przy produkcji lodu – wydłuża trwałość mrożonek,
  • przy hodowli ryb w stawach – w procesach ciągłego uzdatniania wody i jej napowietrzania,
  • w basenach kąpielowych do usuwania (utleniania) zanieczyszczeń oraz dezynfekcji wody – eliminuje do minimum wykorzystanie chloru,
  • w obiegach zamkniętych odzyskiwania wody w kąpielach mineralnych,
  • do mineralizacji, oczyszczania i odbarwiania ścieków,
  • do usuwania nieprzyjemnych zapachów - dezodoryzacja,
  • do dezynfekcji kanałów wentylacyjnych oraz odgrzybiania klimatyzacji,
  • do oczyszczania gazów w przemyśle metalurgicznym.

- www.wikipedia.pl

 

Czy maszyna, którą dysponuje Zakład Wodociągów i Kanalizacji może być wykorzystywana w walce z nowym wirusem? Na to pytanie odpowiada Artur Malecki z tczewskiego ZWiK-u:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Wirus ten ma charakterystyczną otoczkę lipidową, ta grupa wirusów z taką otoczką jest bardzo czuła na działanie ozonu. Pozwala on zniszczyć tę otoczkę i na wniknięcie ozonu do wirusa gdzie niszczy łańcuchy RNA i zapobiega dalszemu namnażaniu się wirusa.

- Artur Malecki, Zakład Wodociągów i Kanalizacji

 

Wiele firm i warsztatów samochodowych w ostatnim czasie oferuje bezpłatne ozonowanie karetek i pojazdów służb. 

 

Ozon jest najsilniejszym utleniaczem na ziemi i ze względu na te silne właściwości utleniające niszczy bakterie, wirusy oraz grzyby. Ponadto, utlenia związki organiczne dezynfekując zawarte w nich płyny i gazy. Ozonowanie pojazdu polega na wstawieniu wytwornicy ozonu do wnętrza pojazdu, a następnie włączeniu dmuchaw pojazdu w tzw. obiegu wewnętrznym. Ozon przepuszczany jest przez wszystkie kanały wentylacyjne pojazdu.

- www.trójmiasto.pl

 


Więcej tan ten temat można zobaczyć w materiale Urszuli Niewiarowskiej w Telewizji Tetka.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama