Zgodnie z informacjami przekazanymi przez przedstawicieli rządu, w drugim etapie luzowania obostrzeń działalność wznowią m.in. galerie handlowe.
Jesteśmy przekonani, że pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy - ale nie jest to kontrola całkowita.
- premier Mateusz Morawiecki
Od 4 maja:
- częściowo otwarte zostaną galerie handlowe (nadal zamknięte pozostaną restauracje i lokale rekreacyjne, np. sale zabaw dla dzieci czy kręgielnie). Co ważne w galeriach będą obowiązywały limity klientów przebywających jednocześnie wewnątrz podobne jak w supermarketach, związane z powierzchnią budynku (1 osoba na 15 m²),
-
otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe. Ma to nastąpić już po długim weekendzie majowym, aby mieszkańcy tłumnie nie wybrali się na odpoczynek i tym samym nie dochodziło do powstawania dużych skupisk ludzi,
-
będzie można korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych (nie dotyczy to jednak salonów masażu),
- działalność wznowią niektóre instytucje kultury - biblioteki, muzea i galerie sztuki. Które konkretnie? To zostanie ustalone w konkretnych przypadkach.
Od 6 maja:
- mogą zostać otwarte żłobki i przedszkola, jednak w przypadku każdej placówki decyzja będzie zależna od organów założycielskich. A ma być ona zgodna z wytycznymi resortu zdrowia. Tym które zostaną otwarte, rząd ma zapewnić środki do dezynfekcji. Tym rodzicom i opiekunom, którzy nie będą mogli w dalszym ciągu oddać dziecka pod opiekę placówek, będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy.
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nie oznacza to przyzwolenia na brak ostrożności. Szef rządu zaapelował, aby w dalszym ciągu z domu wychodzić tylko do pracy, po zakupy i w sytuacjach koniecznych. Premier dodał, że kolejne etapy luzowania obostrzeń będą wprowadzane co dwa tygodnie. Wszystko zależy od liczby nowych zakażeń COVID-19 i wydajności służby zdrowia, a także przestrzegania zasad dystansowania społecznego, które niezmiennie obowiązują.
Napisz komentarz
Komentarze