Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od 1 maja wprowadza nowy typ bezstopniowego ostrzeżenia hydrologicznego, czyli tak zwanego ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. W związku z trudną sytuacją w kraju, także Wody Polskie podejmują działania mające na celu minimalizowanie skutków suszy. O sytuacji na Wiśle i poziomie wody w rzece mówi Bogusław Pinkiewicz z zespołu ds. komunikacji społecznej i edukacji wodnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku:
Czy możliwe jest przywrócenie stanu wody do poziomu, jaki występuje w latach z umiarkowanymi opadami?
Poziom Wisły opada już od ponad miesiąca i jeśli nie będzie umiarkowanych i stabilnych opadów deszczu przez dwa miesiące, sytuacja nie ulegnie poprawie. Prognoza pogody nie wskazuje jednak na tak długotrwałą zmianę.
Na dolnym odcinku Wisły przewidywane są wahania stanów wody w strefie stanów niskich, w Tczewie w strefie stanów średnich. Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego i do Zatoki Gdańskiej przewidywane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie z tendencją wzrostową. Na dopływach dolnej Wisły stany wody będą się układać w strefie stanów średnich i niskich.
- Intytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Napisz komentarz
Komentarze