Takiej sytuacji jeszcze nigdy nie było. Mieszkańcy nie mogą chodzić na koncerty, oklaskiwać spektakli teatralnych, oglądać filmów w kinach, brać udziału w warsztatach kształtujących zdolności artystyczne.
Wśród zamkniętych dla publiczności instytucji kultury jest m.in. Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Zapytaliśmy dyrektora placówki Tomasza Hildebrandta o termin ponownego otwarcia placówki:
To jest przyznaję bardzo smutny widok, pusty ośrodek kultury (...) Kiedy otworzymy podwoje naszego Centrum dla publiczności? Ja nie wiem. Tego chyba nie wie nikt w tej chwili, czekamy na decyzje na szczeblu centralnym - Tomasz Hildebrandt, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
To, że nie można przyjść do Centrum na spektakl czy koncert nie oznacza wcale, że pracownicy mają wolne. Angażują się m.in. w drobne remonty i prace konserwatorskie wewnątrz budynku, aby przygotować obiekt na ponowne otwarcie, ale nie tylko. Przede wszystkim planują działania kulturalne dostępne w sieci internetowej:
Przede wszystkim jest to działalność warsztatowa, czyli edukacja artystyczna. Tutaj tak naprawdę nie przerwaliśmy działalności, przenieśliśmy ja do internetu.
Ale działalność warsztatowa to nie wszystko, wśród propozycji pod hasłem #TczewskaKulturaOnline jest kilka ciekawych opcji, które mogą zainteresować wszystkich mieszkańców Tczewa:
Pracownicy CKiS mają dużo pracy przy organizacji oferty on line, a do tego trwają przygotowania do świętowania 45 rocznicy powstania Centrum Kultury i Sztuki:
Plany były ambitne, nie wiadomo, czy uda się je zrealizować ze względu na ten lockdown, który przeżywamy, wiec postanowiliśmy zrealizować część z zaplanowanych rzeczy on line.
Pracownicy centrum postanowili też włączyć się w pomoc i szyją maseczki pod hasłem #ZszyciZKulturą:
To działalność doraźna, pracownicy Centrum wspomagani przez wolontariuszy i pracowników zaprzyjaźnionych instytucji wspólnymi siłami szyją maseczki. Część z nich chcemy sprzedawać, żeby zdobyć środki na naszą działalność, plus będziemy wspomagać służby miejskie w tym, co robią ważnego dla tczewian.
Co mieszkańcy Tczewa i okolic zyskają dzięki projektowi #TczewskaKulturaOnline:
1. #Warsztaty – Edukacja Artystyczna
Edukacja Artystyczna to jedna z podstawowych działalności Centrum Kultury i Sztuki. Dlatego dla osób, które z powodu pandemii nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, będą realizowane warsztaty artystyczne online. Zajęcia, które proponuje Centrum, są kontynuacją prowadzonych działań edukacji kulturalnej, wzbogaconą o nowe propozycje dla szerszego grona odbiorców.
2. #MuzycznyFyrtel – Fenomenalne Wywiady
Największym skarbem są ludzie – artyści, którzy pochodzą z naszego miasta. Żeby ich pokazać i uhonorować, CKiS powołało do życia „Muzyczny Fyrtel”, czyli stałą ekspozycję w Klubie Muzycznym, złożoną z pamiątek, otrzymanych od wybitnych muzyków pochodzących z Tczewa. Dzięki wywiadom online przeprowadzonym przez partnera – Telewizję Tetka dowiecie się np. co u nich teraz słychać, jak radzą sobie w trudnych czasach pandemii koronawirusa, jak zaczynali swoją muzyczną przygodę, czy jakie są ich plany na przyszłość.
3. #KulturalnaSzuflada – Archiwalia
Centrum „odkurza” materiały archiwalne i systematycznie będzie publikować je na kanale w serwisie YouTube. Udostępniane filmiki mogą być zaskoczeniem dla wielu osób. Wśród nagrań są materiały z koncertów, wystaw, turniejów tańca, spotkań i innych wydarzeń artystycznych.
4. #ArtystyczneZagłębie – Koncerty w sieci
Klub Muzyczny, mieszczący się w Artystycznym Zagłębiu to miejsce spotkań miłośników muzyki awangardowej oraz alternatywnej, w którym bardzo często prezentowali się artyści lokalni. Niestety, sytuacja spowodowana pandemią spowodowała także zamknięcie Klubu. W planach jest cykl koncertów online, które będą namiastką „klubowej” atmosfery.
5. #KulturalneWyzwanie – Konkursy i zadania w sieci
Zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w cyklu wyzwań, zadań, kreatywnych zabaw dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będzie można kulturalnie i twórczo spędzić czas z rodziną oraz rozbudzić pozytywne emocje.
6. #45latCKiSTczew – Historia CKiS
W tym roku przypada Jubileusz 45-lecia działalności Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Jednak historia obecnej siedziby placówki przy ul. Wyszyńskiego 10 jest dużo dłuższa. Centrum przygotowuje cykl filmów o swojej działalności na przestrzeni tych 45 lat oraz historii związanej z budynkiem, chce pokazać nietuzinkowe fotografie i zdradzić kilka ciekawostek.
Zachęcamy do polubienia profilu CKiS na Facebooku lub kanału na YouTube, żeby być na bieżąco z wszystkimi nowościami dotyczącymi projektu #TczewskaKulturaOnline.
Pomysłodawcą projektu jest Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, partnerami: Radio Tczew i Telewizja Tetka Tczew.
Napisz komentarz
Komentarze