"Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek" to historyczno-edukacyjna wystawa, którą Fabryka Sztuk z partnerami przygotowywała ponad trzy lata. Opowiada ona o dwóch tytułowych bohaterach, a są nimi Aleksander Sculteti i Mikołaj Kopernik. Podążając śladami tczewskiego kartografa i toruńskiego astronoma, zwiedzający poznają nie tylko ich życiorysy i dokonania, ale też realia, w których przyszło im żyć. Autor wystawy Józef Ziółkowski przybliża sylwetki bohaterów i szczegóły wystawy:
Ta wystawa obejmuje właściwie koniec XV wieku i końcówkę wieku XVI. Dotyczy to jakby historii Tczewa, gdzie najpierw pokazujemy historię Tczewa, bitwy pod Lubiszewem (...) potem pokazujemy związki Skulteta i Kopernika i właściwie kończymy to dziełem Mikołaja Kopernika...
Sporo miejsca na wystawie poświęcono astronomii. Zwiedzający będą mogli zobaczyć układ geocentryczny i heliocentryczny przedstawione poprzez projekcje 3D i makiety, mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk.
Przy pomocy projekcji 3D pokazujemy główne założenia układu geocentrycznego. Z kolei układ heliocentryczny, będzie to makieta z ruchomymi planetami.
Przed wybraniem się na ekspozycję należy pamiętać o trwających w dalszym ciągu obostrzeniach dotyczących zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. O tym w jakich warunkach można zobaczyć wystawę mówi Małgorzata Kruk:
Wystawę może zwiedzać maksymalnie 25 osób, ale to dotyczy obu kondygnacji, więc po prostu odbywa się ono rotacyjnie. Osoby oczekujące mogą w tym czasie na przykład iść na dziedziniec, zobaczyć makietę czy też lokomotywę albo inne elementy tego dziedzińca.
Warto wspomnieć, że wernisaż wystawy odbył się 16 maja online, poprzez publikację filmu o tym samym tytule. Jego narratorem jest ceniony aktor Mirosław Baka. Internetowa wystawa jest w dalszym ciągu dostępna w internecie na kanale YouTube Fabryki Sztuk. Ekspozycja jest objęta patronatem Prezydenta Miasta Tczewa i Polskiej Agencji Kosmicznej.
fot. materiały prasowe
Napisz komentarz
Komentarze