Jednym z głównych tematów poruszonych w rozmowie było przygotowanie szkół do egzaminów maturalnych oraz egzaminów zawodowych. Z uwagi na trwającą w kraju sytuację epidemiczną, egzaminy maturalne odbywają się na zmienionych zasadach. Z konieczności zastosowania rygoru sanitarnego, tegoroczni maturzyści podejdą tylko do części pisemnej. W salach będzie mogła znajdować się mniejsza liczba zdających, a część szkól, w celu pilnowania zdających, rozważa zatrudnienie dodatkowych nauczycieli, np. ze szkół podstawowych. Matury nie będą miały części ustnej. Rezygnacja z drugiej części egzaminów maturalnych ma zmniejszyć ryzyko przed ewentualnymi zakażeniami koronawirusem. Ale, jak zapewnia starosta, wszystko jest pod kontrolą i matury odbędą się w sposób gwarantujący bezpieczeństwo zarówno zdającym, jak i kadrze pedagogicznej.
Szkoły są przygotowane, zabezpieczone, obecnie trwa czekanie na certyfikaty [...]. Nie ma przeciwwskazań, ani problemów z jakimkolwiek wyposażeniem placówek, zabezpieczeniem w środki potrzebne do przeprowadzenia egzaminów[...]. Jesteśmy też przygotowani na taką ewentualność i będziemy się wspomagali pracownikami z innych jednostek.
Ważnym tematem była także kwestia luzowania obostrzeń. Stopniowo zmieniają się zasady przyjmowania w urzędach. Załatwienie niektórych spraw stanie się łatwiejsze, ale jeszcze nie wszędzie wejdziemy bez wcześniejszego umówienia wizyty. Niektóre miejsca, jak na przykład Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, nadal pozostaną niedostępne.
Jeżeli chodzi o Dom Dziecka, staramy się, żeby tych odwiedzin nie było w dalszym ciągu, ale to również pani dyrektor opracowuje procedury swoje [...]. Udało nam się do tej pory uniknąć korony. Natomiast PCPR ma swoje procedury. Na pewno bardziej szeroko wyszli do petenta, ale tez trzeba się umawiać i mierzyć temperaturę. Wszystkie procedury dalej trzeba przechodzić.
Zdaniem starosty, nasz powiat dobrze przechodzi epidemię i jeżeli nadal jego mieszkańcy będą przestrzegać zasad higieny i wytycznych GIS, być może sytuację w naszym regionie będzie można uznać za opanowaną.
Ponieważ jednak zagrożenie pozostaje realne, w celu wzmocnienia funkcjonowania służby zdrowia Szpitale Tczewskie S.A. pozyskały dodatkowe środki. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przeznaczył milion złotych na wsparcie szpitala w Tczewie, co umożliwi m.in. zakup środków ochrony bezpośredniej. Więcej możecie posłuchać poniżej:
Napisz komentarz
Komentarze