We wtorek, 16 czerwca odbyły się obchody 100-lecia powstania Szkoły Morskiej w Tczewie, która mieściła się w budynku obecnego I Liceum Ogólnokształcącego. O godzinie 12:00 na placu przed dworcem PKP została otwarta wystawa pt. „Z Tczewa na morza i oceany...", którą przygotowała Fabryka Sztuk. O 13:00 na terenie I Liceum Ogólnokształcącego odbyły się główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich oraz samorządowych miasta i powiatu, a także duchowieństwa. Podczas obchodów odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą wykładowcom oraz absolwentom Szkoły Morskiej w Tczewie. Wręczono także okolicznościowe medale 100-lecia Szkolnictwa Morskiego, które zostały ufundowane i wybite przez Fundację Wsparcia Edukacji Morskiej.
Uhonorowano:
- podsekretarza stanu w MGMiŻŚ – Grzegorza Witkowskiego
- rektora Uniwersytetu Morskiego – prof. Janusza Zarębskiego
- rektora Elekta Uniwersytetu Morskiego – prof. kpt ż. w. Adama Weintrita
- prorektora Uniwersytetu Morskiego - prof. kpt ż.w. Henryka Śniegockiego
- byłego Rektora Wyższej Szkoły Morskiej nestora polskiego szkolnictwa morskiego – prof. kpt ż. w. Daniela Dudę
- byłego Rektora Wyższej Szkoły Morskiej i Akademii Morskiej – prof. Józefa Lisowskiego
- byłego Rektora Wyższej Szkoły Morskiej - Piotra Przybyłowskiego
- Krajowego Duszpasterza Ludzi Morza – Ojca Edwarda Pracza
- proboszcza Kościoła Farnego – księdza Adama Gadomskiego
- wieloletniego proboszcza kościoła Farnego – księdza prałata Piotra Wysgę
- starostę tczewskiego – Mirosława Augustyna
- prezydenta Tczewa – Mirosława Pobłockiego
- byłego Prezydenta Miasta Tczewa – Zenona Odya
- wójta Gminy Tczew – Krzysztofa Augustyniaka
- dyrektor LO nr 1 – Jadwigę Andrzejewską
Posadzono też „Dąb Szkoły Morskiej na 100-lecie Niepodległej”.
O znaczeniu szkoły, która narodziła się w Tczewie mówi jeden z gości wtorkowej uroczystości prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:
Często wspominamy Tczew, bo jest on kolebką naszego dzisiejszego Uniwersytetu. Tutaj powstała "Polska Morska" i narodziły się pierwsze kadry marynarki handlowej. Od 100 lat pielęgnujemy tradycje morskie i przez ten czas doliczyliśmy się ponad 40 tysięcy absolwentów.
~ Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
100 lat temu w Tczewie powstała pierwsza w Polsce szkoła kształcąca oficerów marynarki handlowej. Przez prawie 10 lat, zanim szkołę przeniesiono do Gdyni, ukończyło ją około 140 absolwentów. Tczew już na zawsze w podręcznikach historii pozostanie kolebką polskiego szkolnictwa morskiego.
~ Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa
Jednym z gości był także Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w kancelarii prezydenta RP. Jakie według niego znaczenie ma dla Polski uczelnia morska, która dziś mieści się w Gdyni ale powstała w naszym mieście?
To piękny jubileusz powstania szkoły, która była i jest do dzisiaj kuźnią kadr dla polskich marynarzy. Bardzo ważne jest, że pamiętamy o tych, którzy tę uczelnię zakładali, jej absolwentach. Istotne jest też to, że spotykamy się tutaj, w Tczewie - w miejscu gdzie ta uczelnia powstała.
~ Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w kancelarii prezydenta RP
O historii budynku, w którym narodziła się Szkoła Morska, a teraz mieści się I LO im. Marii Skłodowskiej Curie mówi jej obecna dyrektor, Jadwiga Andrzejewska:
Budynek został zbudowany przez Niemców w 1911 roku i od samego początku powstawał z przeznaczeniem na szkołę żeńską. Kiedy decydowano o tym, gdzie będzie mieścić się pierwsza Szkoła Morska w Polsce, ten budynek i Tczew wygrały rywalizację z innymi miastami. Szkoła Morska mieściła się tutaj w latach 1920-1930, a następnie została przeniesiona do Gdyni. W tej chwili jest tutaj liceum.~ Jadwiga Andrzejewska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie
Napisz komentarz
Komentarze