Zanim wyjedziemy na trasę musimy spełnić kilka warunków dotyczących bezpieczeństwa. Rowerzysta powinien wyposażyć rower w m.in lampki, odblaski i dzwonek. Musi on również pamiętać o zasadach szczególnie istotnych w ruchu drogowym. Mówi Grzegorz Pawlikowski, inspektor do spraw polityki rowerowej Urzędu Miejskiego w Tczewie:
Zwracam też szczególną uwagę na kontakt wzrokowy, który jest niezwykle istotny w ruchu drogowym. Szczególnie jeżeli chodzi o relację kierowca - rowerzyści na przejazdach rowerowych.
- Grzegorz Pawlikowski
fot. Aleksandra Kęprowska
Kiedy już jesteśmy gotowi aby wyruszyć na ścieżkę rowerową, warto przypomnieć sobie zasady korzystania z tych tras. Grzegorz Pawlikowski największą uwagę zwraca na poruszanie się po chodnikach oraz przewóz dzieci:
Jest tylko kilka takich specjalnych sytuacji kiedy możemy poruszać się po chodniku razem z pieszymi. Pierwszy taki przypadek to jest wtedy, kiedy poruszamy się razem z dzieckiem które jest w wieku do 10 lat i nie dotyczy to przyczepek rowerowych, czy też dzieci w foteliku rowerowym. Tu chodzi o dzieci, które samodzielnie poruszają się na rowerze. Wtedy mamy tak naprawdę obowiązek jechać tym rowerem po chodniku, a nie po drodze rowerowej. Zwiększamy tak naprawdę tutaj szanse na jakieś niebezpieczeństwo i dla siebie i dla dziecka.
Po chodniku możemy poruszać się także w innej sytuacji:
Drugi taki przypadek kiedy możemy poruszać się po chodniku to jest wtedy, kiedy są takie szczególnie trudne warunki pogodowe, czyli bardzo niebezpieczne do jazdy jezdnią [...] grad, burza, ogromna śnieżyca. Wtedy też możemy poruszać się po chodniku.
fot. Aleksandra Kęprowska
Warto pamiętać, że w każdej z tych sytuacji rowerzysta na chodniku jest gościem, a pieszy zawsze ma pierwszeństwo. Urząd Miejski w Tczewie prowadzi również bazę danych dotyczącą wypadków z udziałem rowerzystów od 2007 roku.
Tych wypadków było w Tczewie z udziałem rowerzystów 189. Pierwszy nasz taki wniosek z analizy tych danych jest taki, że w przeważającej większości te wypadki dotyczą nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Zarówno jeżeli chodzi o rowerzystów wobec kierowców, jak i kierowców wobec rowerzystów.
Częściej jednak pierwszeństwa nie ustępują kierowcy, co prowadzi do 70% wszystkich wypadków. Pamiętajmy o bezpieczeństwie w trakcie trwającego sezonu rowerowego!
Drogi kierowco, więcej rowerzystów, to więcej miejsca dla Twojego auta, czystsze powietrze i mniej korków.
Pamiętaj:
- wyprzedzaj rowerzystę w odległości min. 1 metra,
- spójrz w prawe lusterko skręcając w prawo, w szczególności gdy skręcasz na tzw. „zielonej strzałce”,
- jezdnia jest wspólna dla wszystkich,
- włączając się do ruchu pamiętaj, że rowerzyści też jeżdżą szybko,
- wychodząc z samochodu zawsze spójrz za siebie czy właśnie nie mija Ciebie rowerzysta,
- zbliżając się do rowerzysty nie trąb, bo może go to wystraszyć i wytrącić z toru jazdy,
- nie parkuj na chodniku i na drodze dla rowerów, ich nawierzchnia nie jest dostosowana to takich obciążeń.
Drogi rowerzysto, dziękujemy, że wybrałeś rower. Rowerem dotrzesz szybko z punktu A do B. To dobry i ekologiczny środek transportu.
Mamy kilka rad dla Was:
- miejsce roweru jest na jezdni, nie na chodniku,
- na jezdni wyraźnie sygnalizuj swoje zamiary, aby inni widzieli, co zamierzasz zrobić,
- szukaj kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami ruchu, by upewnić się, że zostałeś zauważony,
- przestrzegaj przepisów,
- szanuj pieszych,
- nie jedź przy samym krawężniku i blisko parkujących samochodów,
- zadbaj o własną widoczność – pamiętaj o prawidłowym oświetleniu roweru.
Mijając wolno jadące lub stojące w korku samochody pamiętaj, że niektórzy kierowcy mogą Cię nie zauważyć. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na przejazd. W przeciwnym przypadku ryzykujesz spotkaniem z otwartymi drzwiami.
Rowerzysto pamiętaj!
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
- Opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
- Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
- Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Mówi o tym art. 33 ustawy "Prawo o ruchu drogowym".
Poruszając się chodnikiem lub w strefie dla pieszych pamiętaj, że pieszy ma tam ZAWSZE bezpieczeństwo. Jedź powoli i zachowaj szczególną ostrożność. Inny kierowca pomógł Ci włączyć się do ruchu, a pieszy podzielił się przestrzenią na chodniku? Uśmiechnij się, podziękuj. Z pewnością ktoś kiedyś Ci się odwzajemni.
- www.rower.tczew.pl
Napisz komentarz
Komentarze