We wtorek, 23 czerwca, wyjątkowo w sali konferencyjnej Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych odbyła się sesja rady powiatu. Dzięki większej pojemności i powierzchni sali, sesja absolutoryjna mogła odbyć się w obecności wszystkich radnych z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
Podczas sesji absolutoryjnej odbyła się debata nad raportem o stanie powiatu tczewskiego. Omówienie dokumentu przygotowanego przez pracowników starostwa, rozpoczął radny Jan Kulas. Głos zabrali również Gabriela Makać, Barbara Kamińska i Stanisław Smoliński. Zwracali oni uwagę na zalety i wady opracowania, a także na charakter działalności starostwa oraz ewentualne zmiany. W głosowaniu nad przyjęciem raportu radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciw, ale zdecydowana większość - 15 radnych była za przyjęciem.
Rozpatrzone zostało również sprawozdanie dotyczące ubiegłorocznego budżetu i jego realizacji. Przypomnijmy, że w ciągu roku budżet ten był zmieniany przez radę i zarząd kilkanaście razy. Skład orzekający Regionalnej Izby Rachunkowej pozytywnie, jednak zaopiniował jego wykonanie. Uchwałę zatwierdzająca realizację budżetu poparło 17 radnych, 5 wstrzymało się od głosu - w tym czworo z klubu PiS oraz Piotr Odya z Porozumienia na Plus.
Następnie radny Piotr Łaga, przewodniczący komisji rewizyjnej, złożył wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu Tczewskiego. Radna Barbara Kamińska zwróciła uwagę, że budżet został zrealizowany po 11 korektach rady powiatu i 16 poprawkach zarządu. Zauważyła, że trudno o ocenę realizacji, gdy założenia początkowego budżetu są tyle razy korygowane. Radna Grażyna Antczak w imieniu klubu Inicjatywy Samorządowej zadeklarowała głosowanie za udzieleniem absolutorium. Wynik głosowania był identyczny jak poprzedniego - 17 radnych za, 5 wstrzymujących się, bez głosu sprzeciwu.
Po zakończeniu głosowania Mirosław Augustyn wygłosił krótkie przemówienie:
Cieszę się, że zdołaliśmy się przekonać nawzajem. Koalicyjnie, poza koalicją, do tego że można pracować wspólnie.
W części poświęconej wnioskom i interpelacjom padło pytanie o przyszłość Liceum Ogólnokształcącego w Pelplinie, a zadał je Dariusz Godlewski:
Nie wyobrażam sobie na przykład sytuacji, że tak jak w ubiegłym roku będziemy obniżać próg punktacji, żeby przyjmować tam absolwentów szkół podstawowych.
Starosta tczewski Mirosław Augustyn udzielił odpowiedzi:
Nie było obniżania progu w ubiegłym roku, także to jest nieprawda. Natomiast jeżeli chodzi o ten rok, nabór pokaże, czy ta placówka ma szansę na istnienie czy nie.
W ostatniej części sesji Barbara Kamińska złożyła oświadczenie dotyczące odbudowy mostu tczewskiego na Wiśle, w którym przekazała informacje w imieniu posłów PiS, że sprawa ma niebawem być “korzystnie rozwiązana” przez władze państwa.
Bardzo poważnie zaawansowane są w tej chwili prace nad przyjęciem takiego rozwiązania, korzystnego oczywiście przede wszystkim dla przekazania tej inwestycji, ale jednocześnie żeby nie obciążać budżetu samorządu, ponieważ wiemy jaka jest sytuacja.
Napisz komentarz
Komentarze