BILET METROPOLITALNY
Epidemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie obszary społecznego funkcjonowania. Obowiązujące obostrzenia i izolacja społeczna niekorzystnie odbiły się na budżecie miejskim nie tylko Tczewa, ale także innych miast obszaru metropolitalnego, w tym gmin, które mają współfinansować wprowadzenie biletu metropolitalnego FALA. W ostatnim czasie okazało się, że wprowadzenie biletu może być o 30 milionów droższe niż pierwotnie zaplanowano. Część gmin z obawy przed znacznym obciążeniem budżetów zastanawia się nad wycofaniem z pomysłów wspólnego biletu. Prezydent Mirosław Pobłocki przedstawił stanowisko miasta:
Z punktu widzenia Tczewa, mieszkańców miasta, którzy dojeżdżają do Trójmiasta, taki bilet to jest rzecz strategiczna. To bardzo ułatwi podróże, przesiadanie się z jednego środka lokomocji na inny i rozliczanie kosztów. W tej chwili sytuacja jest taka, że po otwarciu ofert przetargowych widać, że brakuje około 30 milionów złotych do najtańszej oferty [...]. Dzisiaj rozmowa z miastami, nawet dużymi - Gdańsk, Gdynia - na zasadzie "no trzeba dorzucić jeszcze do tej puli przeznaczonej na bilet" jest naprawdę bardzo trudna [...]. Są pewne opory nawet ze strony Gdyni, która zwracała uwagę na trudną sytuację. Wejherowo powiedziało wprost, że jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej.
- Mirosław Pobłocki Prezydent Tczewa
Zdaniem prezydenta odłożenie tematu do czasu aż gminy będą dysponowały środkami finansowymi spowoduje odejście od idei pomysłu wdrożenia biletu metropolitalnego.
INWESTYCJE DROGOWE
W Tczewie rozpoczęły się przygotowania do remontu mostu u zbiegu ulic Łąkowej i Czatkowskiej. Jeszcze w lipcu dojazd do Osiedla Staszica od strony Czatkowskiej zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego. Prezydent miasta opowiedział o szczegółach inwestycji:
Na czas trwania prac miasto chce zagwarantować mieszkańcom ruch pieszo-rowerowy na remontowanym odcinku drogi. W tym celu prowadzone są rozmowy z właścicielem terenu przystoczniowego, aby udostępnił znajdujący się tam alternatywny most, co umożliwi zachowanie częściowej komunikacji między osiedlami Staszica, Nowe i Stare Miasto.
IMPREZY MASOWE
W Tczewie do końca roku nie odbędą się imprezy na Bulwarze Nadwiślanym. Jest to związane z epidemią koronawirusa. Władze miasta nie chcą narażać mieszkańców na zakażenie. W związku z obostrzeniami i zaleceniami sanepidu możliwe są działania, w których udział weźmie mniej niż 100 osób. Dlatego wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się online. Taki też charakter będą miały festiwal Undergramy czy Festiwal Ciechowskiego. Mirosław Pobłocki skomentował decyzję władz miasta o zastosowaniu ograniczeń:
Mniejsze imprezy kulturalne, warsztaty czy plenery mogą się odbywać z zachowaniem przez organizatorów środków ostrożności.
Ja nie mam formalnie prawa zabronić tego typu imprez. Każdorazowo organizator musi spełnić warunki narzucone przez sanepid [...], jeżeli organizator takie warunki spełni, impreza dla 50-100 osób może się odbyć [...]. To, co ja powiedziałem, że nie widzę możliwości organizacji takich imprez, dotyczyło bulwaru. Bulwar jest na ten moment zamknięty do końca roku.
- Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa
Napisz komentarz
Komentarze