W połowie czerwca posłowie Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński i Kacper Płażyński zapowiedzieli, że niebawem zapadną konkretne decyzje w sprawie dokończenia odbudowy Mostu Tczewskiego. Wczoraj podczas konferencji poseł Smoliński zapowiedział, że w przyszłym roku ma zostać wznowiona jego odbudowa:
Poseł informuje, że nie jest jeszcze znana decyzja pomorskiego konserwatora związana z przęsłem ESTB. Konstrukcja ta będzie musiała zniknąć z osi mostu, ale nie wiadomo gdzie zostanie przestawiona i w jakiej formie, w częściach czy w całości. Właścicielem mostu nadal byłoby tczewskie starostwo, a nie Skarb Państwa.
W czwartkowej konferencji uczestniczył także zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej ds. naukowych, dr hab. prof nadzw. UG Grzegorz Berendt, który wskazał na duże możliwości muzealne nowo wybudowanego przyczółka:
Z kolei zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel potwierdza, że na szczeblu rządowym trwa finalizowanie decyzji:
Poseł Smoliński twierdzi, że w celu dokończenia odbudowy mostu nie trzeba będzie uchwalać specustawy. Innego zdania są posłanki Platformy Obywatelskiej. Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska zamierzają w przyszłym tygodniu złożyć projekt specustawy w Sejmie. Zakłada ona stworzenie Muzeum Obrony Mostu Tczewskiego oraz przekazanie konstrukcji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Niezależnie od tego, które rozwiązanie zwycięży, inicjatorzy petycji liczą nie na kolejne deklaracje, a na konkretne decyzje. Tych wciąż nie ma. Społecznicy mają nadzieję, że konkrety pojawią się najpóźniej 1 września.
Więcej na ten temat będzie można zobaczyć w programie "Nasz Tczew" na antenie i kanale YouTube Tv Tetka.
Oto najważniejsze informacje, które wynikają z konferencji:
- Skarb Państwa w 100% sfinansuje dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego, czyli bez wkładu własnego samorządu, jednak właścicielem obiektu nadal będzie tczewskie starostwo. Problem kosztów utrzymania mostu po odbudowie ma być rozwiązany w przyszłości.
- Odbudowa miałaby w tym roku zostać opracowana, a ruszyłaby w 2021 r. Poseł szacuje, że zakończenie inwestycji mogłoby mieć miejsce w 2023 r.
- Co prawda Powiat Tczewski nadal miałby być właścicielem mostu i głównym inwestorem, ale w pierwszej kolejności zostałby przeprowadzony przetarg na wyłonienie inwestora zastępczego. Mowa o specjalistycznej firmie, która poprowadziłaby do końca odbudowę Mostu Tczewskiego i tym samym odciążyłaby Wydział Inwestycji w tczewskim starostwie.
- Poseł jest zdania, że specustawa nie jest potrzebna, aby dokończyć tę odbudowę. Jak wiemy innego zdania są posłanki Platforma Obywatelska Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska, które jeszcze w tym miesiącu złożą w Sejm Rzeczypospolitej Polskiej projekt specustawy zakładający przekazanie Mostu Tczewskiego Skarbowi Państwa.
- Informacja z konferencji o tym, że powiat nadal będzie właścicielem Mostu Tczewskiego, a nie Skarb Państwa, według nas oznacza, że obietnica prezydenta Andrzej Duda z 2015 r. nie zostanie spełniona (chyba że do momentu ogłoszenia ostatecznej decyzji przez rząd coś w tej kwestii się zmieni).
- Podczas konferencji poseł i wicedyrektor muzeum podziękowali inicjatorom akcji #MostTczewskiJakWesterplatte za zaangażowanie i za działania mające na celu dokończenie odbudowy. Dyrektor zaznajomił się z naszą koncepcją muzeum (link >> https://www.facebook.com/…/a.1032965665061…/1329470080555405) i stwierdził, że współpraca ze stroną społeczną ma duże znaczenie. Tym samym potwierdził słowa dyrektora Karola Nawrockiego sprzed kilku dni >> https://www.facebook.com/…/a.1032965665061…/1587138368121907
- Odbudowa odbędzie się zgodnie z dotychczasowym planem, czyli zgodnie z wariantem historycznym - odbudowane zostaną stare portale wjazdowe od strony Tczewa i Lisewa, a także brakujące 6 wież. Nie wiadomo, czy w ramach tego zadania byłaby również uwzględniona odbudowa tzw. nowego, wielkiego portalu od strony Lisewa. Być może odbyłoby się to w ramach kolejnej, osobnej inwestycji po zakończeniu tej bieżącej.
- Poseł póki co osobiście nie informował starosty tczewskiego o opisanym wyżej rozwiązaniu, ale poseł wyraził przekonanie, że jest to rozwiązanie dobre, które ma nadzieję, że starosta poprze.
- Wicedyrektor muzeum Grzegorz Berendt potwierdził informacje sprzed kilku dni, że w portalach, a być może także i w wieżach powstaną wystawy Muzeum Mostów Tczewskich, które będzie filią Muzeum II Wojny Światowej.
- Poseł Smoliński podziękował wiceministrowi Jarosław Sellin - oficjalna strona z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zielone światło wobec powstania Muzeum Mostów Tczewskich. Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku zarówno poseł jak i minister krytycznie wypowiadali się o naszym pomyśle stworzenia na Moście Tczewskim muzeum narodowego. Dziękujemy za to, że zmienili zdanie.
- 100 metrów przęsła ESTB, wciąż wiszącego nad Wisłą, będzie musiało z tego miejsca zniknąć, ale w chwili obecnej poseł nie wie, jaką decyzję podejmie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków - czy to przęsło będzie rozkręcane i gdzieś przetransportowane, czy też przeniesione w jakeś miejsce w całości. Poseł stwierdził, że uregulowanie tej sprawy musi się odbyć w pierwszej kolejności.
- Poseł stwierdził, że jest dobrej myśli w sprawie rozliczenia dotacji rządowej wynoszącej 31 mln zł (dotacja na przerwany etap II A), którą w minionych dniach tczewskie starostwo wysłało do Ministerstwo Infrastruktury. Od szybkości rozliczenia tej dotacji może zależeć tempo finalizowania rządowych decyzji.
- Teraz pozostaje nam czekać na konkretną DECYZJĘ.
- Społeczny Komitet Odbudowy Mostu/FB
fot. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu
Napisz komentarz
Komentarze