Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 06:50
Reklama

Średniowieczne mury starogardzkiego Ratusza zostaną... zasypane

Wojewódzki Konserwator Zabytków, Igor Strzok zasugerował, aby zasypać mury piwnic dawnego Ratusza w Starogardzie Gdańskim, które zostały odsłonięte podczas modernizacji Rynku.
Średniowieczne mury starogardzkiego Ratusza zostaną... zasypane

Autor: fot. Urząd Miasta Starogard Gdański

Odgruzowywanie i eksplorowanie odkrytych murów trwało dwa lata, a nadal prowadzona jest jeszcze pełna inwentaryzacja znalezisk oraz obszerna dokumentacja, dotycząca reliktów archeologicznych. O szczegółach całego przedsięwzięcia mówi Anna Lembicz, ze stowarzyszenia Starogard 2030:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Na poprzednim spotkaniu Komitetu Rewitalizacji powiedziano nam, że zapadła decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aby mury ratusza zasypać. W sytuacjach, w których jest to zabytek archeologiczny, zasypuje się je piasekiem lub wykłada workami z piaskiem, aby w przyszłości łatwiej było to odkopać. Igor Strzok uznał, że mury są w stanie nieprzedstawiającym sobą żadnych wartości, a co za tym idzie, nie ma sensu ich eksponować w żaden sposób. Miasto też zbyt nie zależy na tym, żeby się w jakiś sposób odwoływać, bo wiadomo - zasypanie i ułożenie nawierzchni jest wariantem najtańszym.

~ Anna Lembicz, stowarzyszenie Starogard 2030

 

Stowarzyszenie Starogard 2030 uważa, że propozycja Igora Strzoka jest zła, zwłaszcza w świetle aktualnej sytuacji na rynku turystycznym miasta. Jednak w związku z nowymi informacjami, obowiązkowe było podjęcie rozmów dotyczących zagospodarowania terenu:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Jako stowarzyszenie ubolewamy, bo widzieliśmy w tym szansę na podkręcenie potencjału turystycznego miasta. Poprzednia Wojewódzka Konserwator, która dwa lata temu przyjechała i oglądała te wykopaliska, mówiła, że to jest ewenement na skalę Pomorza. Duży ratusz zmieniał bowiem zupełnie spojrzenie na historię miasta. Jeśli chodzi o ekspozycję, to ogólne założenie jest takie, że obrys murów będzie widoczny w nawierzchni. Z kolei ponieważ od samego początku remontu Rynku, trafiały do nas głosy mieszkańców, które mówiły, że w centrum jest za mało zieleni, to założenie jest takie, żeby ta zieleń również się pojawiła. Jako komitet dostaliśmy wczoraj do zaopiniowania wstępną koncepcję i padło sporo cennych uwag. Staramy się, aby to wszystko ciekawie wyglądało i żeby te mury eksponować w funkcjonalny sposób - wynosząc ich część na taką wysokość, żeby można było na nich zamontować siedziska. Oczywiście wszystko to musi zostać zatwierdzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

~ Anna Lembicz, stowarzyszenie Starogard 2030

 

Projektant ma czas do końca lipca na wprowadzenie zgłoszonych przez Komitet Rewitalizacji poprawek. W sierpniu gotowa dokumentacja trafi do uzgodnień Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Jesienią Miasto planuje rozpocząć inwestycję i zasypać wykop, a ostateczny kształt planowanego saloniku pojawi się na Rynku w przyszłym roku.

 

Koncepcji zagospodarowania tego obszaru było kilka. Ostatecznie Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok w obawie przez uszkodzeniem lub zniszczeniem Ratusza, zasugerował zasypanie wykopu i reliktów archeologicznych z wyraźnym upamiętnieniem dokonanych w tym miejscu odkryć. Obrys piwnic zostanie więc utrwalony kostką w innym kolorze w nawierzchni, która przykryje to archeologiczne znalezisko. Informacja o prowadzonych w tym miejscu pracach, ich przebiegu oraz detalach odkrytych piwnic dawnego ratusza pojawi się na makiecie lub tablicy informacyjnej, zainstalowanej przy Ratuszu.

~ starogard.pl 

 

Cały artykuł na ten temat dostępny jest tutaj. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama