Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 16:38
Reklama

Polska firma wyprodukowała pierwszą partię leku na COVID-19

W środę 23 września 2020 roku na specjalnej konferencji prasowej biotechnologiczna firma Biomed z Lublina, zajmująca się produkcją leków i odczynników laboratoryjnych podała, że zakończyła pierwszy etap produkcji leku na COVID-19. Teraz lek trafi do badań klinicznych w czterech ośrodkach w Polsce i jeśli okaże się skuteczny w warunkach klinicznych, będzie mógł być ratunkiem dla chorych na COVID-19 jeszcze w tym roku.
Polska firma wyprodukowała pierwszą partię leku na COVID-19

Autor: canva.com

Stworzenie leku było możliwe dzięki pozyskaniu osocza od osób, które zachorowały na COVID-19 i wyzdrowiały.

Znaczący udział w badaniach nad skutecznością preparatu miał m.in. profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego będący także członkiem Zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Lek został sprawdzony pod kątem dezaktywacji wirusa SARS-COV-2. Okazał się skuteczny.

Teraz lek trafi do badań klinicznych w czterech ośrodkach - Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie. Jeśli okaże się skuteczny w warunkach klinicznych, po określeniu właściwych dawek leku, będzie mógł być ratunkiem dla chorych na COVID-19 jeszcze w tym roku. Pełna produkcja po przejściu procedury legislacyjnej może ruszyć już w styczniu przyszłego roku. Zazwyczaj procedura taka zajmuje od kilku do kilkunastu miesięcy.

Preparat oparty jest na ludzkich immunoglobulinach pozyskanych z osocza dawców. Ograniczeniem w produkcji leku będzie tylko (lub aż) ilość chętnych dawców osocza, którzy mogą oddawać krew do tego celu wyłącznie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama