Modernizacja rozpoczęła się w 2017 roku i objęła Wisłę powyżej Nogatu, na obszarze gmin Ostaszewo, Lichnowy, Suchy Dąb, Miłoradz i Pelplin. Wykonanie prac było konieczne ze względu na wiek tak zwanych główek, które wybudowały jeszcze władze pruskie pod koniec XIX wieku podczas programu regulacji Dolnej Wisły. Mówi prezes Wód Polskich Przemysław Daca:
To jest bardzo ważne, żeby tą drogę wodną doprowadzić do jak najlepszych parametrów, ponieważ naszym zdaniem ona ma bardzo perspektywiczne warunki, jeżeli chodzi o żeglugę śródlądową w kontekście obsługi również portu w Gdańsku.
Ostrogi mają też duże znaczenie przeciwpowodziowe, o czym podczas konferencji prasowej mówiła dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Aleksandra Bodnar:
Z kolei poseł Kazimierz Smoliński dodał, że Wisła potrzebuje uregulowania przede wszystkim w zakresie retencji wody i pogłębienia możliwości żeglugi:
Koszt remontu jednej ostrogi wynosi od 300 tys. do 1 mln zł. Wartość całego żuławskiego zadania wyniosła ponad 17 mln zł.
Więcej na ten temat można zobaczyć w materiale Bartosza Listewnika w telewizji Tetka.
Napisz komentarz
Komentarze