9 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
W piątek o 12:00 odbędzie się spotkanie online z autorką książek dla dzieci i młodzieży, Agnieszką Urbańską.
Agnieszka Urbańska to doktor nauk humanistycznych, autorka książek dla najmłodszych ("Czarownica w wielkim mieście", "Misja szympansa Klemensa", "O krześle, które dało nogę"). Jej baśnie i opowiadania publikowane były m.in. w „Świerszczyku”.
Miłośniczka psów i kotów, skandynawskich kryminałów oraz muzyki z różnych zakątków świata.
- www.wydawnictwoliteratura.pl
10 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)
W sobotę o 20:00 rozpocznie się kolejna edycja Nocy Bibliotek. Tym razem w nietypowej odsłonie, bo Nocnym Kursem w przestrzeni wirtualnej. Jedną z głównych atrakcji będzie możliwość zwiedzenia nowej filii przy ul. Kościuszki.
12 PAŹDZIERNIKA (PONIEDZIAŁEK)
O godzinie 18:00 w budynku przy ul. Kościuszki 2 odbędzie się spotkanie z Jarosławem Mykowskim, dziennikarzem, publicystą, pisarzem i wydawcą, autorem m.in. książki „Smaki Pomorza”. Przed spotkaniem laudację wygłosi prof. Cezary Obracht Prondzyński.
Książka „Smaki Pomorza” pokazuje, że pomorska i polska kultura także rodzi arcydzieła na talerzu. To nie tylko mazurki Chopina i konie w galopie mistrza Kossaka mówią o kodzie kulturowym, w którym dorastaliśmy. Smaki i upodobania także składają się na cechy narodów.
Jakim sposobem tylko śledzie obroniły przed karpiami swoje miejsce na stołach wigilijnych? Jaki związek ma ogon bobra z religijnością? Dlaczego słynny gdański Goldwasser uchodził za wybitne osiągnięcie epoki? W jaki sposób piwo ratowało życie? Dlaczego podkuwano gęsi? Na te oraz inne pytania odpowiadają twórcy książki.
Nie brak ponadto historii afrodyzjaków ludowych i konsekwencji ich stosowania przez wielkie postacie historyczne. Autor Jarosław Mykowski zaprosił do współpracy przy książce wiele osób. Jedna z nich, prof. dr. hab. Cezary Obracht Prondzyński – wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego i prezes Instytutu Kaszubskiego, objaśnia pomorski tygiel migracyjny. Z kolei inni współtwórcy pokazują, jak stół i tradycja wpływają na rozwój kultury swojskiej i tzw. wysokiej.
- MBP Tczew
Jarosław Mykowski to dziennikarz, wydawca, który w dorobku posiada kilkadziesiąt albumów i leksykonów, między innymi „Księgę Tysiąclecia Gdańska”, albumy o Sopocie (w tym przygotowany na stulecie miasta), Gdyni, o Kaszubach, Pomorzu (np. „Krzyżackie Tajemnice”, „Kodeks Tczewski z Lubeki”), leksykony (np. „Kto jest kim w woj. Pomorskim”), monumentalny „Skarbiec Polski” z esejami luminarzy polskiej nauki (specjalne eseje napisali Ryszard Kapuściński, prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Tazbir, Franciszek Starowieyski, prof. Andrzej Rottermund). Zainicjował i doprowadził do druku „Encyklopedię Gdańska”, nad którą pracowało około 200 autorów haseł.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu w budynku biblioteki przy ul. Kościuszki 2, proszone są o potwierdzenie udziału w spotkaniu pod nr tel. 572 779 199 do poniedziałku 12 października do godziny 10.00.
- MBP Tczew
fot. materiały prasowe
Wszystkie wydarzenia będzie można obejrzeć na profilu facebookowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.
“Czytelniczy Rejs” to projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze