Ponadto jesienią 1939 r. hitlerowcy wymordowali niemal wszystkich członków kapituły Diecezji Chełmińskiej (jej siedziba mieściła się wówczas w Pelplinie) oraz profesorów Pelplińskiego Seminarium Duchownego i nauczycieli Collegium Marianum. Wydarzenie to nazwano „krwawą pelplińską jesienią”. Większość, spośród 24 ofiar zamordowano 20 października 1939 r. na terenie koszar wojskowych w Tczewie.
W każdą rocznicę krwawej ofiary złożonej na dawnym polu śmierci, samorządowcy, księża, mieszkańcy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z okolicznych szkół gromadzą się przy krzyżu, który upamiętnia to straszną zbrodnię. Niech pamięć o tych wydarzeniach nigdy nie gaśnie, aby ta ofiara życia kapłanów w służbie Bogu i ludziom, przyniosła obfite owoce w życiu współczesnych pokoleń. W związku z kolejną rocznicą, jako dłużnicy względem tych poległych kapłanów, którzy słowem i przykładem kształtowali osobowość ludzką, uczyli prawdy, miłości i poświecenia dla braci, pragniemy zaprosić na uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Krwawej Pelplińskiej Jesieni.
- www.pelplin.pl
We wtorek, 20 października o godzinie 12.00 przy krzyżu w miejscowości Wola k. Pelplina odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych kapłanów. Ze względu na wejście powiatu tczewskiego do czerwonej strefy decyzja o tym czy, i w jakiej formie odbędą się obchody rocznicy "krwawej pelplińskiej jesieni" zapadną na początku tygodnia.
Informacje pochodzą ze strony www.pelplin.pl.
Napisz komentarz
Komentarze