Konkurs "Weki z Pomorskiej Spiżarni" rozgrywany był w trzech kategoriach: produkt pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mieszany. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wpłynęło 39 zgłoszeń, w tym 26 w kategorii produktów roślinnych, 5 – pochodzenia zwierzęcego i 8 – mieszanych. Komisja oceniała smak, zapach i wygląd przetworów, a także ogólną prezentację produktu. O szczegółach konkursu i swojej zwycięskiej potrawie mówi sam laureat Mariusz Śledź:
fot. Mariusz Śledź (Markowe Przetwory)
Pan Mariusz wraz z żoną w ramach handlu detalicznego oferuje swoim klientom zdrową żywność:
Od 1983 r. wraz z żoną Krystyną zajmujemy się wytwarzaniem przetworów z owoców i warzyw. Początkowo sporządzaliśmy je tylko na własne potrzeby, jednakże z czasem nasze przetwory trafiły także na stoły rodziny i przyjaciół. Ekologiczna przydomowa uprawa jest naszą pasją od wielu lat. Wszystkie produkty, które używamy w przetworach pochodzą z naszego przydomowego sadu i ogrodu warzywnego. Nie stosujemy nawozów sztucznych. Dbamy o to, by nasze przetwory były zdrowe i posiadały najwyższą jakość. Oferujemy przetwory z owoców i warzyw, ale także świeże warzywa i owoce pochodzące z naszych upraw.
- Mariusz Śledź (Markowe przetwory)
Wszystkie warzywa i owoce, które są używane do przygotowywania przetworów, pochodzą z przydomowego sadu i ogrodu warzywnego. Jak czytamy na stronie internetowej laureata (Markowe Przetwory), w uprawach nie używane są nawozy sztuczne. Z zasady nie używane są także chemiczne środki ochrony roślin, jednakże, w niektórych, niekorzystnych latach stosowane są preparaty owadobójcze o krótkim okresie karencji. Preparatami tymi zwalcza się larwy mszycy i bielinka rozwijające się na kapuście, buraczkach i koprze. W przypadku pozostałych uprawianych przez małżeństwo roślin nie stosowane są żadne środki chemiczne.
fot. Mariusz Śledź (Markowe Przetwory)
Pan Mariusz chciałby także, żeby rodziny, które tak jak on wraz z żoną zajmują się prowadzeniem gospodarstwa, było więcej. Jak mówi:
U nas na Kociewiu, możemy właściwie wszystkie warzywa i owoce mieć z tej urodzajnej, kociewskiej ziemi.
Panu Mariuszowi gratulujemy, a pozostali laureaci to:
Kategoria: produkty pochodzenia roślinnego
- I miejsce – żurawina ucierana na surowo – Gospodarstwo Rolne, Małgorzata Siłakowska, Chrzanowo, powiat wejherowski
- II miejsce – ekologiczny olej rydzowy – Gospodarstwo Rolne, Aneta i Jarosław Kułynycz, Koczała powiat człuchowski
- III miejsce – ogórki królewskie – Markowe Przetwory, Mariusz Śledź, Małe Walichnowy, powiat tczewski
Kategoria: produkty pochodzenia zwierzęcego
- I miejsce – wypasiony jogurt naturalny – Wypas u Tośka, Bartosz Krauze, Barłomino, powiat wejherowski
- II miejsce – kiełbasa myśliwska w słoiku – Ekologiczne Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Strzechą, Iwona i Michał Bianga, Kierzkowo, powiat wejherowski
- III miejsce – zrazy wołowe – Gospodarstwo Rolne, Karolina i Mariusz Mierzejewscy, Chmielno, powiat kartuski
Kategoria: produkty mieszane
- I miejsce – gulasz myśliwski – Ekologiczne Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Strzechą, Iwona i Michał Bianga, Kierzkowo, powiat wejherowski
- II miejsce – miód z pokrzywą – Kaszubskie Zioła, Bożena Ogar-Ekiert, Łąkie, powiat bytowski
- III miejsce – miód z czarną porzeczką – Miodolandia ,Mateusz Browarczyk, Stanisławowo, powiat gdański
Konkurs "Weki z Pomorskiej Spiżarni" został zrealizowany w ramach "Plan Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich".
Napisz komentarz
Komentarze