Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 29 listopada 2024 04:47
Reklama

Elektromobilność zagości w Starogardzie Gdańskim

Rada Miasta Starogardu Gdańskiego jednogłośnie przyjęła Strategię Rozwoju Elektromobilności na lata 2020–2036.
Elektromobilność zagości w Starogardzie Gdańskim

Autor: fot. Pixabay

Strategia rozwoju elektromobilności w Starogardzie Gdańskim powstała jako odpowiedź na wymogi Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Dokument przywołuje m.in. dobre praktyki w zakresie zrównoważonego transportu, krajowe i miejskie dokumenty strategiczne w tym obszarze oraz nakreśla obowiązki nakładane na samorządy w zakresie rozwoju elektromobilności. Dotyczy to głównie wprowadzania inteligentnych systemów technologicznych SmartCity oraz poprawy jakości powietrza poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wprowadzenie nowoczesnych elektrycznych środków transportu i zastąpienie pojazdów spalinowych przez zeroemisyjne.

Plan adresowany jest do wszystkich mieszkańców miasta. Chodzi nie tylko o rozwój Starogardu Gdańskiego w zakresie elektromobilności, ale również o zwiększenie świadomości z zakresu ochrony środowiska, w tym emisji zanieczyszczeń, korzystania ze zrównoważonego transportu, rozwoju alternatywnych środków podróżowania (np. rowerów i hulajnóg), a także zachęcenie mieszkańców do korzystania z publicznego transportu zbiorowego. Głównym celem jest ograniczenie liczby podróży odbywanych samochodami osobowymi oraz ogólnej liczby samochodów w mieście. Strategia została ustalona po konsultacjach społecznych, które odbyły się latem. Wówczas mieszkańcy Starogardu mieli możliwość wypełnienia ankiety składającej się z 14 pytań zamkniętych oraz 1 pytania otwartego. Dotyczyły one przede wszystkim preferencji lokalnej społeczności w zakresie przemieszczania się po mieście, posiadanych środków transportu, czy doświadczenia w zakresie wykorzystania pojazdów o napędzie elektrycznym. Badania pokazały m.in., że mieszkańcy Starogardu Gdańskiego popierają ideę zrównoważonego transportu, czyli ograniczanie podróżowania po mieście prywatnymi samochodami osobowymi, na rzecz częstszego korzystania z transportu publicznego, samochodów zeroemisyjnych i aktywnych form mobilności - rowerów, hulajnóg i podróży pieszych. 

Opisane w stworzonej Strategii działania, mają być również szansą dla przedsiębiorców związanych z branżą ładowania pojazdów, zakupem, naprawą i serwisowaniem samochodów zeroemisyjnych oraz obsługą nowych technologii SmartCity. Przede wszystkim jednak istotny jest wzrost poziomu atrakcyjności miasta, zwiększenie komfortu i jakość życia lokalnej społeczności oraz poczucie bezpieczeństwa - również ekologicznego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama