Bez dachu nad głową w Polsce żyje ponad 30 tysięcy osób. Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, co czwarta przebywa poza placówkami przeznaczonymi dla osób bezdomnych. Województwo pomorskie jest trzecim w kraju pod względem liczby osób bezdomnych. Bezdomność stereotypowo kojarzy się z mężczyzną w średnim lub starszym wieku. Ale w tej grupie są również kobiety, młodzież i dzieci. Powodów bezdomności jest tyle, ile osób dotkniętych tym problemem. W ramach projektu socjalnego "Odrobina ciepła i życzliwości, iskierką nadziei dla osoby bezdomnej" powstały wywiady z osobami bezdomnymi z Tczewa.
Człowiek bez celu zaczyna się niszczyć.
- S. osoba bezdomna
Nas ludzie postrzegają, że jesteśmy nikim, bezwartościowi [...] człowiek się dołuje nie potrafię tego określić, to trzeba by było przeżyć.
- D. osoba bezdomna
Tak życie mi się potoczyło. pierwsze co, to były narkotyki. Narkotyki mi życie zrujnowały [...] Każdemu należy się szansa.
- M. osoba bezdomna
W Tczewie na Czyżykowie przy ulicy Orzeszkowej 6/3 funkcjonuje "Ogrzewalnia dla osób bezdomnych", w której pomoc w okresie jesienno-zimowym otrzymuje kilkanaście osób. Placówka działa w oparciu o dotacje i wsparcie dobrych ludzi. Obecnie potrzebują oni odzieży i bielizny męskiej, środków higienicznych oraz żywności. Każdy może pomóc! Więcej informacji na temat Ogrzewalni znajdziecie TUTAJ.
Z kolei w Gdańsku pojawiła się niedawno nowa forma wsparcia osób bezdomnych. W grudniu ruszyła Pralnia Społecznie Odpowiedzialna, w której można zrobić pranie bez opłat. Usługa skierowana jest do osób w kryzysie bezdomności. Pralnia dla potrzebujących działa w Gdańsku przy ulicy Równej 14. Projekt powstał z partnerami społecznymi: Towarzystwem im. św. Brata Alberta oraz Fundacją Społecznie Bezpieczni.
- fot. Big Picture
Napisz komentarz
Komentarze