Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 29 listopada 2024 06:50
Reklama

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 został przyjęty. Jakie są jego szczegóły?

Narodowy Program Szczepień ma zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli naszego kraju. Obejmuje nie tylko zakup szczepionek i ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności.
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 został przyjęty. Jakie są jego szczegóły?

Autor: fot. gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki, szef kancelarii Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Zdrojewski poinformowali o przyjęciu Narodowego Programu Szczepień. Jak zapowiedział premier, rząd zakontraktował 60 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dokument jest już dostępny na stronach rządowych. Jak informuje szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, jest tam opisana cała procedura szczepień.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów uchwałą, nauczyciele zostali zakwalifikowani do pierwszej grupy, która będzie miała możliwość otrzymania szczepionki zaraz po służbach medycznych.

Informacje o szczepieniach przeciw Covid-19 dostępne są pod numerem telefonu 989 i na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie.


Informacje pochodzą ze strony www.gov.pl. 

Od 8 do 12 grudnia każda zainteresowana osoba mogła zgłosić swoje uwagi, sugestie i pomysły do projektu Narodowego Programu Szczepień w ramach prowadzonych konsultacji. Łącznie wpłynęło ponad 2,2 tys. zgłoszeń. Najwięcej uwag dotyczyło:

  • bezpieczeństwa szczepionki,
  • rejestru szczepionych i kodów QR,
  • niepożądanych odczynów poszczepiennych,
  • funduszu odszkodowań,
  • zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego. 

Oprócz zgłoszeń mailowych oraz telefonicznych odbyły się spotkania z organizacjami eksperckimi. W konsultacjach uczestniczyły m.in. samorządy zawodów medycznych, związki zawodowe, organizacje pracodawców i organizacje pacjentów.

Dzięki konsultacjom do Programu wprowadzono kilka istotnych zmian. W organizację transportu i promowanie szczepień zaangażują się jednostki samorządu terytorialnego. Wskazano priorytety szczepień dla kolejnych grup obywateli - nauczyciele mają być szczepieni w I etapie. Pojawiły się też zapisy dotyczące funduszu kompensacyjnego (szczegółowe zasady zostaną określone w ustawie).

Efektem konsultacji jest też liberalizacja zasad naboru punktów szczepień. Po analizie wszystkich zgłoszeń, które wpłynęły do Kancelarii Premiera oraz Ministerstwa Zdrowia, a także po konsultacjach z ekspertami, projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

 

KIEDY ROZPOCZNĄ SIĘ SZCZEPIENIA?  

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie: 

  • pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę),
  • pracownicy domów pomocy społecznej,
  • pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają:

  • pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie,
  • nauczyciele.

 

Informacje o szczepionce – gdzie szukać?

Przede wszystkim w sprawdzonych, rzetelnych źródłach. Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzona została nową strona internetową gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.  


Szczegółowe informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 dostępne są TUTAJ. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama