W czasie pandemii i ograniczonych kontaktów społecznych, zmianom ulega też forma tradycyjnych w okresie świątecznym wizyt duszpasterskich w domach wiernych. O tym jak będą one przebiegały w tym roku na terenie diecezji pelplińskiej, mówi rzecznik biskupa pelplińskiego ksiądz prałat Ireneusz Smagliński:
Wizyta duszpasterska ma jeden główny cel - to błogosławieństwo domów i modlitwa za rodzinę. Ze względu na pandemię, biskup pelpliński proponuje, żeby jedną z form było zapraszanie przez proboszcza pewną grupę parafian na mszę świętą. Wówczas pobłogosławiona może zostać woda, którą wierni zabierają ze sobą. Otrzymają oni również modlitwę, którą można odprawić w domu, wraz z poświęceniem pomieszczeń.
Druga forma zakłada możliwość odwiedzenia parafian, według wyznaczonego planu, uwzględniając sytuację, w której wizyta nie jest możliwa (np. obawa przed epidemią lub kwarantanna). Wówczas duszpasterz ma taką sytuację uszanować i nie realizować spotkania wedle tradycyjnej formuły.~ Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego
Biskup Kasyna ustalił dwie możliwe formy odprawienia tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Pierwsza to „zaproszenie wiernych wyznaczonej części parafii (ulica, blok, wioska itp.) na wspólną mszę świętą w kościele oraz kolęda na zaproszenie parafian”. Alternatywnie biskup pelpliński wskazuje na możliwość "odwiedzania parafian według wyznaczonego planu, uwzględniając zakazy wynikające z choroby lub kwarantanny osób dotkniętych pandemią oraz szanując ewentualne obawy wiernych”.
Bardzo ważne jest łączenie przepisów epidemicznych i tych wskazań, które płyną ze strony stosownych władz, ale żeby jednocześnie nie było zerwania tego kontaktu duszpasterza z parafianami. Szukamy takich rozwiązań, które są bezpieczne i szanują wolę parafian, ale jednocześnie nie chcemy zrywania wielowiekowej tradycji błogosławieństwa rodzin na nowy rok.
~ Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego
Proponowana msza święta za poszczególne grupy wspólnoty parafialnej, ma być odprawiona „w intencjach wiernych z danej części parafii, z krótką homilią oraz pobłogosławieniem wody święconej”. Wodę świeconą, w zamkniętych buteleczkach mogą przygotować księża lub wierni, którzy mogą przynieść naczynia z wodą do pobłogosławienia, aby następnie pokropić swoje domy.
Napisz komentarz
Komentarze