Trwają obchody Triduum Paschalnego, które wprowadzają katolików w okres świąt Wielkiej Nocy. Tegoroczne święta, podobnie jak w ubiegłym roku, są przeżywane w okresie pandemii COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zaleca przede wszystkim spędzanie świąt w wąskim gronie jedynie najbliższych i pozostanie w domu. W związku z decyzją resortu zdrowia, od niedawna obowiązuje nowy limit osób w kościołach. W miejscach kultu religijnego może przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych. Obowiązuje dystans 1,5 metra, dezynfekcja i noszenie maseczek.
Parafie udostępniają obchody Triduum Paschalnego oraz świąt Wielkanocnych poprzez transmisje na żywo. W Tczewie nie odbywa się w tym roku tradycyjna droga krzyżowa ulicami Starego Miasta, organizowana co roku przez Parafię Podwyższenia Krzyża Świętego. O tym, o czym należy pamiętać w tym szczególnym czasie mówi ksiądz prałat Jacek Spychalski, dziekan dekanatu tczewskiego, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła:
Moi drodzy, w tym roku po raz drugi wielu z nas nie będzie mogło przeżywać tych wielkich tajemnic w kościele z powodu restrykcji sanitarnych i ogromnej liczbie zarażonych w naszym kraju koronawirusem. Zachęcam, aby przez media włączyć się w przeżywanie tych wielkich wydarzeń. Ufam, że następne święta będą normalne. Wszystkim chorym życzę powrotu do zdrowia. Służbie medycznej dużo siły, a wszystkim wam - błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Szczęść Boże!
Wśród wielu duchownych pojawiają się pomysły na to jak bezpiecznie przeprowadzić liturgię. W Sanktuarium świętego Jakuba Apostoła w Lęborku, w Niedzielę Palmową, po każdej Mszy świętej wierni mogli odbierać w zakrystii bilety wstępu na liturgię w jeden wybrany dzień Triduum Paschalnego. O szczegółach mówi o. Robert Wołyniec, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium:
Rozdajemy bilety na Triduum Paschalne, żeby zapanować nad ilością ludzi, żeby sprostać wymogom jakie są narzucone poprzez limity, żeby każda osoba wybierająca się do kościoła, posiadająca bilet miała zapewnione po prostu wejście i miejsce w kościele. Nie wszyscy mogą wejść, jest limit określony, więc tylko pewna grupa ludzi - tylko na jedną liturgię, jednego dnia.
Wstęp do kościoła będzie możliwy tylko za okazaniem biletu, a te rozeszły się błyskawicznie. Co jeśli Parafianie chcą wziąć udział w nabożeństwie, a nie posiadają biletu?
[...] Są transmisje mszy świętych i liturgii Wielkiego Tygodnia, które mogą obejrzeć w swoich domach.
Ojcowie franciszkanie zachęcają także do odwiedzania świątyni poza godzinami nabożeństw.
Napisz komentarz
Komentarze