Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 23:52
Reklama

Czy nagroda imienia Oskara Kolberga trafi na Kociewie?

Tworząca ludowe rękodzieło Magdalena Tkaczyk z Morzeszczyna została nominowana do nagrody przyznawanej corocznie przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Czy nagroda imienia Oskara Kolberga trafi na Kociewie?

Autor: fot. gov.pl

Do 30 marca Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze przyjmował zgłoszenia do nagrody „Za zasługi dla kultury ludowej”. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wśród nominowanych znalazła się Magdalena Tkaczyk z Morzeszczyna, która na co dzień jest też naczelniczką Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Tczewie.

fot. Tv Tetka

Jako "Tkaczykowa" w swoich pracach łączy tradycję kociewską z nowoczesnością tworząc stroje, obuwie i różnego rodzaju przedmioty użytkowe. Swoje wytwory ozdabia haftem kociewskim, który został odtworzony w latach 70. XX wieku przez inną, nieżyjącą już mieszkankę Morzeszczyna, Marię Wespę. Wzory kociewskie, bazujące na makach, obecnie odnajdziemy w lokalnym rękodziele tworzonym przez Magdalenę Tkaczyk.  Elementy kociewskiego designu pojawiają się na filiżankach i kubkach. Haft malowany jest także na ubraniach, obuwiu czy okularach przeciwsłonecznych. 

O nominowanej, do tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej mówi Damian Domański, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Co roku Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, naukowców, badaczy, oraz dokumentalistów, którzy wzorem patrona nagrody gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. Nagroda przyznawana jest w siedmiu kategoriach. Patronem nagrody ustanowionej w 1974 roku jest Oskar Kolberg, polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Uznaje się go za twórcę podstaw nauk o kulturze. 

- www.gov.pl

 

Więcej o twórczości Magdaleny Tkaczyk pisaliśmy z okazji Dnia Kociewia tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama