Wczoraj Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował, że tegoroczne matury odbędą się zgodnie z zaplanowanymi terminami. Matury rozpoczną się tradycyjnie 4 i potrwają do 20 maja. Wszystkie egzaminy odbędą się stacjonarnie, w szkołach, na podstawie wymagań egzaminacyjnych z grudnia 2020 roku.
Egzaminy obowiązkowe - tylko część pisemna na poziomie podstawowym. Część ustna tylko dla osób, które potrzebują wyniku rekrutacji na uczelnie za granicą. Na egzamin ustny zgłosiły się 842 osoby.
~ Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki
O to, jak wyglądała sytuacja dotycząca przeprowadzenia w dobie pandemii matur próbnych, zapytaliśmy dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, Dorotę Kościjańczuk. Czy w związku z panującą sytuacją, były jakieś problemy w przeprowadzeniu egzaminów?
Ten próbny egzamin maturalny był przydatny z wielu względów. Pozwolił uczniom oswoić się z realną rzeczywistością szkolną ale też oswoić się ze stresem maturalnym. Matury próbne odbywały się zgodnie z terminarzem i w ścisłym reżimie sanitarnym. Udało się także przećwiczyć procedury, co znacznie ułatwi egzaminy majowe.
~ Dorota Kościjańczuk, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie
Matury próbne poza sprawdzeniem wiedzy mają także inne cele:
Próbne matury są istotne także dla nauczycieli:
Są osoby, które pracują w naszej szkole dopiero od tego roku szkolnego i sytuacja jest nietypowa, ponieważ nigdy wcześniej nie brały udziału w tego typu egzaminach. To oswojenie się z rzeczywistością troszkę innej od typowej, można było wykorzystać, aby już teraz na egzaminie majowym, wszystko odbyło się bez problemów.
~ Dorota Kościjańczuk, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie
Jeżeli chodzi o matury z przedmiotów obowiązkowych - odbędą się tylko egzaminy pisemnie, na poziomie podstawowym. Część ustna przewidziana jest tylko dla osób, które planują kontynuować naukę na zagranicznych uczelniach. Szef resortu zapowiedział także, że nie będą przeprowadzane testy na koronawirusa przed egzaminami. Podano również informacje o egzaminach, które przeprowadzone zostaną w 2022 roku:
Jedyna różnica w porównaniu do tego roku, to obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym, ale bez konieczności zdobycia określonej liczby punktów - bez tego limitu 30%, czy 20%, czyli powrót do tego, co było w zeszłym roku, jeżeli chodzi o obowiązek przystąpienia bez konieczności legitymowania się określonym, czy minimalnym wynikiem.
~ Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki
Napisz komentarz
Komentarze