W tym tygodniu 80-latka z powiatu tczewskiego padła ofiarą przestępców, którzy zadzwonili do niej i podszywali się za funkcjonariuszy. Seniorka straciła swoje oszczędności chcąc pomóc synowi, który rzekomo spowodował wypadek i potrzebował pilnie pieniędzy. Mówi asp. sztab Dawid Krajewski oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tczewie:
W dobie załatwiania większości spraw drogą internetową warto pamiętać, aby nie udostępniać osobom niezaufanym naszych kodów, haseł czy danych do kont bankowych. Policja apeluje tez do osób młodych, aby rozmawiały z seniorami i ostrzegały ich o działaniach oszustów.
- KPP Tczew
Pamiętajmy!
Zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, pracowników poczty, banku czy członków rodziny nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad:
- policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
- policja nigdy nie prosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
- jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji - weryfikujmy to,
- pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
- rozmawiajmy między sobą o takich rzeczach, czy to z rodziną czy ze znajomymi, ostrzegajmy się nawzajem.
Zwracamy się też z apelem do osób młodych. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzcie im, jak zachować się w sytuacji, kiedy zadzwoni do nich obca osoba. Zwróćcie uwagę na zagrożenie również osobom starszym, o których wiecie, że mieszkają samotnie.
Napisz komentarz
Komentarze