Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 21:55
Reklama

Najtańsze sklepy w Polsce. Sprawdź, czy zrobisz w nich zakupy

Chleb za złotówkę, masło za 2 zł? Prawdopodobnie nie znajdziesz w Polsce tańszych sklepów, ale nie zrobisz w nich zakupów, jeśli nie spełniasz pewnych warunków. Sklepy socjalne tworzone są na terenie całej Polski. Na czym polega ich funkcjonowanie?
Najtańsze sklepy w Polsce. Sprawdź, czy zrobisz w nich zakupy

Autor: News4Media

Zaczęło się w Katowicach

Tam członkowie fundacji „Wolne miejsce” wpadli na pomysł, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. W porozumieniu z magistratem powstał sklep dla najuboższych. Towary na półkach można kupić w nim po zaskakująco niskich cenach. Poza liniami kas znajduje się też kawiarnia, w której mieszkańcy mogą spędzić wolny czas na odpoczynku. To odpowiedź na trudne warunki życiowe niektórych osób. Zatrudnienie w tych miejscach znajdą osoby wykluczone na rynku pracy.

Pełnowartościowe produkty

W „Spichlerzu”, czyli sklepie społecznym, sprzedawane są pełnowartościowe produkty – od żywności, przez środki czystości, aż po artykuły do higieny osobistej. Wszystko za maksymalnie połowę ceny rynkowej. Do sprzedaży są kierowane między innymi produkty z krótkimi terminami ważności, dlatego akcja wspiera też działania na rzecz niemarnowania żywności.

Ułatwienia dla seniorów

Dla osób w podeszłym wieku, które nie są w stanie samodzielnie wykonywać zakupów, uruchomiono specjalny numer telefonu. Seniorzy mogą złożyć zamówienie, które fundacja przygotuje i bezpłatnie dowiezie pod same drzwi. Istnieje również możliwość zrobienia zakupów za pośrednictwem bliskich, którzy sami nie mają przyznanego upoważnienia do korzystania ze sklepu socjalnego.

Kawiarnia Socjalna

W „Spichlerzach” znalazło się miejsce również na część wypoczynkową. Jednak kawiarnie socjalne mają pełnić jeszcze jedną, ważną funkcję. Mieszkańcy będą mogli skorzystać w nich z warsztatów, spotkań z psychologami i innymi specjalistami, którzy pomogą im w integracji, zarządzaniu domowym budżetem czy poradzeniu sobie z trudną sytuacją rodzinną.

 

Spichlerz Caffe w sklepach socjalnych będzie właśnie takim miejscem, gdzie czyjaś samotność spotka się z naszą fundacyjną życzliwością, stałą obecnością i wsparciem dobrym słowem.

Piotr Kochanek, Wiceprezes Fundacji Wolne Miejsce

 

Sieć sklepów

Fundacja „Wolne miejsce” zapowiadała, że chce uruchomić sieć punktów sprzedaży na terenie całej Polski. Tak też się stało. Sklepy socjalne funkcjonują już w Lublinie, Toruniu, Katowicach a obecnie swoją działalność rozpoczyna warszawski punkt. W przyszłości sklepy mają powstać m.in. w Dąbrowie Górniczej, Kołobrzegu, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Olsztynie, Radomiu, Łodzi, Chorzowie, Mysłowicach, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach i Legnicy.

Jakie warunki trzeba spełniać?

Inicjatywa skierowana jest zarówno do osób, które już korzystają ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jak i tych, które nie pobierają żadnych świadczeń. Warunkiem przyznania upoważnienia do kupowania w sklepie socjalnym jest nieprzekroczenie progów dochodowych:
- 1 752,50 zł  w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
- 1 320,00 zł  w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie.

„Spichlerze” prowadzone są przez fundację, wspierane natomiast ze środków z budżetu miejskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama