Wybory to efekt tego, że w lutym ze stanowiska prezydenta Rzeszowa zrezygnował Tadeusz Ferenc. Rządził miastem od 2002 roku i jest w stolicy Podkarpacia bardzo lubiany. W 2018 roku wygrał wybory w pierwszej turze, zdobywając ok. 64 procent głosów. Porzucenie stanowiska Ferenc tłumaczył stanem zdrowia. Polityk ma 81 lat.
O najważniejsze stanowisko w mieście walczą cztery osoby.
- Grzegorz Braun - poseł Konfederacji,
- Konrad Fijołek - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Rzeszowie popierany przez KO, PSL, Polskę 2050,
- Ewa Leniart - wojewoda podkarpacka, PiS,
- Marcin Warchoł - wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska, popierany przez ustępującego Tadeusza Ferenca.
To właśnie kogoś z tej czwórki wskażą rzeszowianie i mają na pewno świadomość, że na ich decyzję czeka cała Polska. Głosowanie, a potem wyniki wyborów, będą tematem numer jeden w mediach. Wszyscy politycy będą ten temat komentowali i analizowali. Dlaczego? Bo to sprawdzian polityczny dla najważniejszych sejmowych ugrupowań. Nie ma tygodnia, żeby któryś z portali lub gazet nie przedstawiał politycznych sondaży, symulacji wyborów parlamentarnych czy analiz. Ale prawda jest taka, że tylko wybory są rzetelnym sprawdzianem dla partii. Zwłaszcza te w mieście wojewódzkim, które odbywają się w roku niewyborczym. Dlatego właśnie „bitwa o Rzeszów” nie jest sprawą lokalną, ale kwestią ogólnopolskiej polityki.
Udowadnia to aktywność najważniejszych polityków w stolicy Podkarpacia. „Chcę bardzo mocno podkreślić, bo są pewnego rodzaju nieporozumienia w tej sprawie, pani Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Jest jedynym kandydatem PiS. Żeby to było jasne dla każdego.” - mówił przed tygodniem w Rzeszowie Jarosław Kaczyński i dodał, że Leniart jest szansą dla Rzeszowa na to, "aby to wszystko, co rzeszowianom się podobało było kontynuowane, ale żeby zniknęły zjawiska, które rzeszowianom już od jakiegoś czasu się nie podobały".
Z kolei Borys Budka, przewodniczący PO, w czwartek, wspierając Konrada Fijołka, uderzał w ogólnopolskie tony: Dzisiaj receptą na to, by odbudować polską gospodarkę po pandemii jest dialog, jest rozmowa z przedsiębiorcami, jest rozmowa z pracownikami, jest rozmowa z ludźmi, którzy ciężko pracują, a widzą doskonale, że brak odpowiedniej pomocy niszczy miejsca”.
Wybory w Rzeszowie odbędą się w niedzielę, 13 czerwca. Głos będzie można oddać w godz. 7:00 - 21:00.
Napisz komentarz
Komentarze